Notowania

boeing malaysia airlines
29.07.2014 11:50

Moskwa krytykuje zapowiedź nowych japońskich sankcji ws. Ukrainy

Zawieszono też niektóre rozmowy dwustronne na linii Tokio-Moskwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

* Jako _ nieprzyjazny i nieprzezorny akt _ oceniły rosyjskie władze zapowiedź Japonii nałożenia nowych sankcji na Rosję w związku z destabilizowaniem sytuacji na wschodzie Ukrainy. *

- _ Ogłoszenie przez Japonię dodatkowych sankcji wobec Rosji jest nieprzyjaznym i nieprzemyślanym aktem, opartym na całkowicie błędnej ocenie tego, co dzieje się na Ukrainie _ - poinformowało rosyjskie MSZ w komunikacie.

W poniedziałek Tokio poinformowało, że nałoży na Rosję nowe sankcje w związku ze wspieraniem przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy i destabilizowaniem sytuacji w tym kraju. W ramach sankcji mają zostać zamrożone aktywa na kontach bankowych należących do osób prywatnych i grup oficjalnie wspierających oderwanie Krymu od Ukrainy, a także działających na rzecz destabilizowania sytuacji na Ukrainie.

Japońskie sankcje mają wejść w życie po zaakceptowaniu ich przez rząd premiera Shinzo Abego. Wtedy też zostanie opublikowana lista osób i instytucji dotkniętych restrykcjami.

Ponadto rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga poinformował, że Tokio _ będzie nadal wzywać Rosję, by wykorzystała swe wpływy wśród bojowników (na wschodzie Ukrainy), aby współpracowali w międzynarodowym śledztwie _ na temat okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu, który 17 lipca został zestrzelony nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Deklaracja ta jest dla Moskwy _ wyjątkowo niestosowna _, zważywszy że _ strona rosyjska była pierwszą, która wzywała do otwartego i bezstronnego śledztwa międzynarodowego _ na temat okoliczności tragedii - podkreśliło rosyjskie MSZ.

W komunikacie skrytykowano _ niezdolność japońskich polityków do prowadzenia niezależnej polityki _, bez postępowania w myśl Waszyngtonu.

Japonia nałożyła na Rosję ograniczone sankcje polegające głównie na zakazach wizowych wobec 23 osób w związku z marcową aneksją Krymu. Zawieszono też niektóre rozmowy dwustronne na linii Tokio-Moskwa.

Tymczasem ambasadorowie państw UE mają przyjąć we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za jej politykę destabilizowania Ukrainy. Sankcje przewidują odcięcie największych rosyjskich banków od rynków kapitałowych w UE, embargo na broń, ograniczenie sprzedaży Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z poszukiwaniem i eksploatacją ropy naftowej, oraz zakaz sprzedaży różnego rodzaju sprzętów podwójnego zastosowania, cywilnego i wojskowego.

W katastrofie samolotu Malaysia Airlines zginęło prawie 300 osób. UE uznała, że katastrofa była konsekwencją dostarczania separatystom ciężkiej broni przez granicę rosyjsko-ukraińską.

Czytaj więcej w Money.pl
USA: "Rakietowy ostrzał z terytorium Rosji" Na zdjęciach satelitarnych widać miejsca odpaleń rakiet oraz kratery utworzone przez ich eksplodujące głowice.
"Wątpliwie legalne" wybory na Ukrainie Dmitrij Miedwiediew skrytykował wybory i określił warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.
Unia spotka się w sprawie kolejnych sankcji Na przywódców separatystów nałożone zostaną sankcje wizowe i finansowe?
Putin ma nadzieję na rychłe uwolnienie obserwatorów OBWE Prezydent Rosji stwierdził także, że na razie nie widzi potrzeby odpowiadania na sankcje.
Tagi: boeing malaysia airlines, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz