Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Most w Połańcu na Wiśle. Podpisano umowę ws. budowy

0
Podziel się:

Jak wynika z szacunków dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damiana Urbanowskiego, trasa Kielce-Rzeszów skróci się dzięki inwestycji o około 25 km.

Most w Połańcu na Wiśle. Podpisano umowę ws. budowy
(shotbydave/iStockphoto)
bEJrHVIR

W Połańcu (Świętokrzyskie) władze Świętokrzyskiego i Podkarpackiego podpisały umowę z wykonawcami nowego mostu na Wiśle, który połączy dwa województwa. Przeprawa w Połańcu będzie kosztowała 178 mln zł. Otwarcie ma nastąpić za dwa lata.

Jak wynika z szacunków dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damiana Urbanowskiego, trasa Kielce-Rzeszów skróci się dzięki inwestycji o ok. 25 km.

_ To będzie most podobny do Północnego w Warszawie (Mostu Marii Curie Skłodowskiej) - powiedział Urbanowski . _Sama przeprawa będzie liczyła 955 m, ale z drogami dojazdowymi powstanie nowa sześciokilometrowa trasa.

bEJrHVIT

Koszt inwestycji to 178 mln zł, ale według marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, gdyby doliczyć dodatkowe koszty, jak choćby wykupy gruntów, to koszt budowy zdecydowanie przekroczy 200 mln zł.

Jak tłumaczył Urbanowski, koszty inwestycji dzielą między siebie oba województwa. Świętokrzyskie pokryje 48 proc. kosztów tj. 86 mln zł. 85 proc. tej kwoty będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Budowa mostu w Połańcu jest zaliczana do najdroższych inwestycji tego programu. Most wybuduje konsorcjum trzech firm: Mosty Łódź, Vistal Gdynia i Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. W przetargu uczestniczyło osiem firm, w tym z Włoch i Czech. Zwyciężyła oferta, która była o 60 mln zł tańsza od wcześniejszych założeń.

Jak powiedział Urbanowski, wstępne projekty wykonawcze będą przedstawione 15 października i jeśli zostaną zaakceptowane, to z końcem października ruszą roboty. Zgodnie z harmonogramem inwestycja ma być gotowa w październiku 2014 roku.

bEJrHVIZ

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas powiedział w rozmowie, że most w Połańcu to _ dziejowa inwestycja _.

_ - Podnosi konkurencyjność regionalną i atrakcyjność tych terenów _ - podkreślił Jarubas. - _ Po stronie świętokrzyskiej mamy prężnie rozwijającą się Połaniecką Strefę Ekonomiczną, po drugiej stronie mamy Mielecka Strefę Gospodarczą _ - dodał.

Przeprawa będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej 764 Kielce-Połaniec. Po wybudowaniu mostu, wydłużona trasa będzie kończyła się w województwie podkarpackim na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 982 Szczucin-Jaślany.

Czytaj więcej w Money.pl
Stolica będzie miała nowy most Otwarciu Mostu Marii Skłodowskiej-Curie nie będzie towarzyszył koncert.
W co zainwestować w ostatnim kwartale roku? Latem największe stopy zwrotów przyniosły obligacje korporacyjne oraz inwestycje na rynkach wschodzących. Teraz czas na...
Zabraknie nam prądu? Minister ujawnia Minister skarbu: _ W ramach programów inwestycyjnych polskich grup energetycznych do 2020 roku powstanie 9 GW nowych mocy _.
bEJrHVJu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)