Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Możejki pójdą za miliard dolarów? Kosztowały prawie trzy

0
Podziel się:

PKN Orlen nie wyklucza sprzedaży rafinerii.

Możejki pójdą za miliard dolarów? Kosztowały prawie trzy
(orlen.pl)

PKN Orlen ze sprzedaży rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach może uzyskać około 1 mld USD, czyli ok. jedna trzecią sumy, którą polski koncern zapłacił nabywając zakład - oceniają litewscy eksperci na łamach dziennika gospodarczego _ Verslo Żinios _.

Według prezesa PKN Orlen Jacka Krawca, rekomendacja w sprawie przyszłości Orlen Lietuva będzie znana na przełomie 2010 i 2011 r. _ - Na przełomie roku będziemy w stanie wydać rekomendację naszej radzie nadzorczej co do przyszłości Możejek _ - powiedział szef płockiego koncernu.

W połowie sierpnia PKN Orlen poinformował, że międzynarodowy zespół doradców Banku Nomura zajmie się weryfikacją możliwości realizacji różnych scenariuszy, dotyczących przyszłości Orlen Lietuva - od utrzymania aktualnej sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości spółki po częściową lub całkowitą sprzedaż udziałów, należących do płockiego koncernu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t46577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/orlen;szuka;nabywcy;na;mozejki;w;rosji,24,0,679192.html) Orlen szuka nabywcy na Możejki w Rosji

PKN Orlen podawała wówczas, że wyniki analiz w sprawie przyszłości Orlen Lietuva mają być znane w czwartym kwartale 2010 r., a o wyborze ostatecznego rozwiązania zdecydują ostatecznie wyłącznie argumenty biznesowe.

_ - Według konserwatywnych ocen, PKN Orlen może uzyskać około 1 mld dolarów _ - uważa dyrektor Finasta Corporate Finance Skirmantas Miliauskas. Jego zdaniem, inwestorzy ze Wschodu są gotowi zapłacić wyższą cenę niż ci z Zachodu, gdyż _ spółka kapitału wschodniego mogłaby rozstrzygnąć problem dostawy surowca i w ten sposób poprawić wyniki finansowe rafinerii _. PKN Orlen za Możejki zapłacił 2,8 mld dolarów.

Według obliczeń Pauliusa Nevinskasa z Gild Bankers, cena Możejek może wahać się od 0,9 mld do 1,1 mld dolarów. Nevinskas zaznacza, że o rzeczywistą ocenę jest trudno, bo Orlen Lietuva już od kilku lat pracuje nierentownie. Natomiast Miliauskas dodaje, że rentowność Możejk ostatnio jest nawet niższa aniżeli średnia w tym sektorze w Europie Środowej.

Orlen Lietuva jest największym przedsiębiorstwem Litwy, a tamtejsza rafineria jedynym tego typu podmiotem w krajach bałtyckich.

_ Verslo Żinios _ przypomina, że PKN Orlen rozważa różne scenariusze sprzedaży Możejek: od częściowej po całkowitą sprzedaż udziałów. Jednak, zdaniem Miliauskasa, jedyny możliwy scenariusz, to sprzedaż zakładu dla inwestora strategicznego. - _ Uwzględniając obecne możliwości rynkowe, wątpliwe, czy znalazłby się chętny nabycia pakietu mniejszościowego za przyzwoitą cenę _ - ocenia ekspert.

Szef SEB Enskilda Lietuva Żigimantas Maczenas odnotowując, że w prasie rosyjskiej i polskiej ukazały się różne spekulacje na temat ceny Orlen Lietuva: od 700 mln do kilku miliardów USD, to _ trudno ocenić, czy to są tylko przypuszczenia, czy uzasadniona, poważna analiza _.

_ - Ocena w ogromnej mierze zależy od perspektywy działalności rafinerii, a dla jej oceny są potrzebne plany działalności przedsiębiorstwa, których nie ujawnia się, jak też ocena zewnętrznych czynników (na przykład uruchomienia rurociągu Przyjaźń, czy infrastruktura realizacji produktów), w sprawie których dzisiaj nie ma jasności _ - mówi Maczenas.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t84498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koreanczycy;kupia;mozejki;od;orlenu,14,0,604686.html) Koreańczycy kupią Możejki od Orlenu? O takiej możliwości mówi w rozmowie z rosyjską prasą premier Litwy Andrius Kubilius.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t96547.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/orlen;lietuva;narzeka;na;wspolprace;z;litwinami,187,0,665019.html) Orlen Lietuva narzeka na współpracę z Litwinami Od trzech lat strona litewska nie przyjęła żadnej korzystnej decyzji dla rafinerii.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)