Notowania

balcerowicz
01.06.2011 15:01

Można powołać ministerstwo dobrobytu, ale to nic nie da

Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ - podkreślał na Forum Młodych Przedsiębiorców Leszek Balcerowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki - przekonywał uczestników Forum Młodych Przedsiębiorców _ Młodzi Innowacyjni _ prof. Leszek Balcerowicz. Forum to spotkanie ludzi, którzy innowacyjnymi działaniami chcą osiągnąć sukces w biznesie.

Prof. Balcerowicz, odnosząc się do skierowanego do administracji hasła odbywającej się w środę Warszawie konferencji - _ Nie przeszkadzać! _, podkreślił, że takie podejście oznacza mniej polityki w gospodarce. _ - Innowacyjność będzie, jeśli to będzie się opłacać, państwo nie będzie rabować zamiast chronić, jeśli jasne będą przepisy, jeśli przewidywalne będą zasady finansowe _ - podkreślał.

_ - Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ _ - podkreślił profesor. _ Musicie strzec konkurencyjności i uważać na polityków, bo monopole, które ograniczają konkurencję i innowacje, są tworzone przez polityków _ - mówił do młodych uczestników spotkania.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który również był gościem Forum, apelował do młodych przedsiębiorców, by swój sukces budowali na solidnych podstawach, nie wierzyli tylko w talent i łut szczęścia, ale by solidnie przygotowali się do działania, zdobywając wiedzę. Według niego, dla innowacyjnych przedsiębiorców najważniejsze są jednak marzenia. _ - W latach 80. ja byłem swego rodzaju innowatorem w polityce i rzeczywistość przerosła nasze marzenia i oczekiwania _ - mówił.

Kwaśniewski powiedział, że obecnie zmieniła się skala wyzwań. _ - W latach 80. i 90. poziom tych działań był lokalny, ogólnopolski, czasem na skalę Europy Centralnej. Teraz te wyzwania są globalne i apeluję, żeby wszystko, co robicie odnosić do poziomu światowego _ - podkreślił. _ Trzeba mierzyć się ze światowymi potęgami i wierzę, że się wam to uda _ - motywował uczestników spotkania.

Właściciele nowych firm pytali, czy pomocą dla nich nie byłoby odrębne od resortu gospodarki - ministerstwo przedsiębiorczości. _ - Rozwiązaniem nie jest żaden nowy urząd, bo można byłoby powołać ministerstwo dobrobytu, tylko że to nic nie da _ - przekonywał Balcerowicz. Również Kwaśniewski sceptycznie odnosił się do takiego pomysłu.

Kwaśniewski i Balcerowicz przypominali uczestnikom Forum, że można pomóc sobie przez udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i wskazanie w wyborach tych partii, które dbają o rozwój innowacyjności.

_ - 4 lata w życiu człowieka - szczególnie w moim obecnym wieku to widzę - to chwila, mija bardzo szybko. Ale zapewniam, że przez 4 lata zły rząd może na prawdę wiele zepsuć _ - podkreślał Kwaśniewski. _ Kluczem do wsparcia dla innowacyjności jest mobilizacja ludzi, którzy nie tylko deklarują wolność, ale też chcą coś zrobić _ - mówił w kontekście wyborów Balcerowicz.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podała, że stopa przedsiębiorczości młodych Polaków poniżej 30. roku życia jest zdecydowanie powyżej średniej dla krajów UE. _ - Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE _ - powiedziała.

Uczestniczący w spotkaniu mogli skorzystać z porad ekspertów - prawników, ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej zajmujących się opiniowaniem pomysłów na działalność gospodarczą i kalkulacją ryzyka takiej działalności. Można było też porozmawiać z ekspertami z Urzędu Patentowego, zajmującymi się ochroną wynalazków, oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wsparcia państwa dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Wnioski z Forum zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą mają zostać przedstawione za tydzień podczas warszawskiego II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki - _ Włącz innowacje _. Kongres organizowany jest pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/balcerowicz;w;mfw;na;razie;nie;ma;sensu,142,0,833166.html) Balcerowicz w MFW? "Na razie nie ma sensu" Donald Tusk uważa, że to zły moment, aby wystawiać polskiego kandydata na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;trzeba;wydluzyc;wiek;emerytalny,9,0,809737.html) Balcerowicz: Trzeba wydłużyć wiek emerytalny - _ Robią to kraje bogatsze niż Polska _ - mówi ekonomista.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t75451.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;i;balcerowicz;nie;przyjda;na;spotkanie;z;obama,196,0,839876.html) Wałęsa i Balcerowicz nie przyjdą na spotkanie z Obamą Były prezydent tłumaczy się brakiem czasu. Według nieoficjalnych informacji, zaproszenie na spotkanie z Barackiem Obamą były prezydent otrzymał dziś rano. Były prezes NBP jest w Szwajcarii.
Tagi: balcerowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz