Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MRiRW: Niskie ceny zbóż i rzepaku są spowodowane dużą podażą ziarna

0
Podziel się:

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się pod koniec lipca do resortu rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie przyczyn kilkudziesięcioprocentowego spadku cen skupu rzepaku i zbóż.

MRiRW: Niskie ceny zbóż i rzepaku są spowodowane dużą podażą ziarna
(AndreasReh/iStockphoto)

Niskie ceny skupu zbóż i rzepaku wynikają z dobrych zbiorów tych upraw w Polsce, w Europie i na świecie - tłumaczy resort rolnictwa, odpowiadając na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych w tej sprawie. Według ministerstwa w 2012 r. ceny ziarna były wyjątkowo wysokie.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się pod koniec lipca do resortu rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie przyczyn kilkudziesięcioprocentowego spadku cen skupu rzepaku i zbóż. Zdaniem rolników, ceny te są niższe niż w innych krajach UE, co powoduje, że zyski ze sprzedaży nie pokrywają kosztów produkcji. Izby domagały się ponadto od ministra działań w celu sprawdzenia, czy nie ma zmowy cenowej zakładów przetwórczych i skupowych. Samorząd rolniczy chciał też wiedzieć, ile płaci za ziarno państwowa spółka Elewarr.

Resort odpowiedział, że wysokie ceny zbóż i rzepaku w 2012 r. wynikały z niekorzystnych warunków pogodowych w krajach będących głównymi eksporterami zbóż i roślin oleistych. _ Rekordowo wysoki poziom cen zbóż i roślin oleistych w ubiegłym sezonie był zachętą do zwiększania areału światowych upraw przewidzianych do zbiorów w 2013 roku _ - wyjaśniło ministerstwo.

Podobne tendencje wystąpiły w Polsce. W ubiegłym roku ceny rzepaku były rekordowo wysokie, co przełożyło się na decyzje o zwiększeniu jego produkcji. Rzepakiem obsiano aż ok. 930 tys. ha, a tegoroczne zbiory oszacowano wstępnie na 2,4 do 2,5 mln t, tj. od 28-38 proc. więcej niż w 2012 r. Jednocześnie spadło zapotrzebowanie przemysłu paliwowego w UE na rzepak do przerobu na biopaliwa, co jeszcze zwiększyło nadwyżkę podaży nad popytem.

Według danych resortu rolnictwa, w pierwszym tygodniu sierpnia br. średnia cena nasion rzepaku utrzymywała się na poziomie 1464 zł/t i była niższa o prawie 28 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Z danych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wynika, że 8 sierpnia br. ceny skupu rzepaku wahały się od 1140-1365 zł, a przy większych partiach towaru cena wyniosła 1425 zł/t. Jeszcze wyższe ceny otrzymują rolnicy, którzy podpisali umowy kontraktacyjne.

Według ministerstwa, od 9 lipca br. spółka Elewarr skupiła prawie 53 tys. ton ziarna, w tym 24,3 tys. ton zbóż i 28,5 tys. ton rzepaku. Średnie ceny oferowane w skupie rzepaku wahały się w granicach 1200-1270 zł/t. Natomiast średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 660 zł/t, jęczmienia konsumpcyjnego - 605 zł/t, żyta konsumpcyjnego - 390 zł/t.

Ponadto przyjęto na usługowe składowanie ok. 11 tys. ton zbóż i 50,7 ton rzepaku (ogółem 114,6 tys. ton). Elewarr posiada magazyny pozwalające łącznie składować 644 tys. ton różnych towarów rolnych.

Resort poinformował Izby, że zwrócił się pod koniec lipca do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o sprawdzenie możliwości wystąpienia zmowy cenowej przedsiębiorców prowadzących skup zbóż i rzepaku oraz podjęcie stosownych działań.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)