Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP chce być stroną postępowania w sprawie UniCredit

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa chce być stroną w postępowaniu Komisji Nadzoru Bankowego w sprawie wydania zezwolenia na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Resort skarbu wnioskuje o nieudzielanie UniCredit tego zezwolenia.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce być stroną w postępowaniu Komisji Nadzoru Bankowego w sprawie wydania zezwolenia na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. Resort skarbu wnioskuje o nieudzielanie UniCredit tego zezwolenia - podał resort skarbu w piątkowym komunikacie.

"Ministerstwo Skarbu Państwa skierowało do Komisji Nadzoru Bankowego wniosek o dopuszczenie do udziału w charakterze strony do postępowania z wniosku UniCredito Italiano SpA. o wydanie zezwolenia na wykonywanie prawa głosu z akcji Banku Przemysłowo-Handlowego SA" - napisano w piątkowym komunikacie.

"MSP wnosi także o podjęcie uchwały przez Komisję Nadzoru Bankowego o odmowie wydania zezwolenia, o które zabiega UniCredito" - dodano.

Resort podał, że we wniosku wskazuje, że wpływ UniCredito Italiano SpA. może okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem.

"Powodem jest zgłoszony przez UniCredito zamiar naruszenia umowy prywatyzacyjnej Banku Przemysłowo-Handlowego SA z 22.10.1998 r., co niesie za sobą konieczność zapłacenia wysokich kar umownych na rzecz skarbu państwa, przewidzianych w tej umowie" - podało MSP.

W swoim piśmie do KNB, minister skarbu państwa powołuje się na właściwe przepisy kodeksu postępowania administracyjnego oraz prawa bankowego.

"Działania MSP są w pełni oparte w przepisach prawa, mają na celu respektowanie umów prywatyzacyjnych oraz stabilność systemu bankowego" - podał resort.

Zdaniem rozmówcy PAP, Komisja będzie musiała rozważyć ten wniosek.

"Jeżeli Skarb Państwa wykaże interes prawny, to zgodnie z przepisami ma prawo uczestniczyć w postępowaniu. Komisja ma formalny wniosek i musi się do niego ustosunkować" - powiedziała PAP osoba zbliżona do nadzoru bankowego.

"Istnieje możliwość postępowania wielopodmiotowego, więc jeśli KNB dopuści Skarb Państwa to mielibyśmy stronę, która prosi o wyrażenie zgody i stronę, która chce odmowy" - dodała.

Obecnie, po fuzji z HVB, włoski bank posiada około 71 proc. akcji BPH. Włosi nie mogą jednak wykonywać prawa głosu na WZA BPH do czasu, aż otrzymają pozwolenie od Komisji Nadzoru Bankowego. O taką zgodę UniCredit zwrócił się w lipcu 2005 roku.

Komisja zajmie się wnioskiem UniCredit na posiedzeniu zaplanowanym na 8 marca, jednak decyzja w tej sprawie nie koniecznie musi zapaść na tym posiedzeniu.

Fuzji Pekao z BPH sprzeciwia się rząd, który uważa, że KE wydając zgodę na fuzję UniCredito z HVB, nie zbadała dokładnie konsekwencji na rynku polskim, czyli fuzji Pekao SA z BPH. Polska powołuje się na zapisy umowy prywatyzacyjnej banku Pekao, która zabrania UniCredito być właścicielem innego polskiego banku.

W piątek Komisja Europejska poinformowała, że jest zdecydowana wstąpić na drogę prawną przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredit.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)