Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP sprzeda 35 proc. akcji Elektrowni Rybnik w połowie marca

0
Podziel się:

MSP planuje podpisać umowę sprzedaży 35 proc. akcji Elektrowni Rybnik konsorcjum Electricite de France (EDF) i niemieckiego ENBW w połowie marca

bEJuZIoR

- poinformował w czwartek dziennikarzy Jakub Mieńkowski z resortu skarbu.

'Planujemy zakończyć prywatyzację Rybnika w połowie marca' - powiedział Mieńkowski. Jutro upływa termin wyłączności negocjacyjnej dla konsorcjum EDF/ENBW.

'Obecnie trwają jeszcze prace nad pakietem socjalnym' - dodał Mieńkowski.

bEJuZIoT

MSP po raz drugi prowadzi rokowania z potencjalnymi inwestorami, po tym jak nie doszło do podpisania umowy z konsorcjum NRG Energy i Marubeni Corp. Resort powrócił wtedy do rozmów z pozostałymi oferentami znajdującymi się na krótkiej liście. Inwestor strategiczny ma pomóc spółce w realizacji jej strategii, która zakłada zwiększenie udziału w krajowym rynku energii z obecnych 6,2 proc. do kilkunastu procent w ciągu najbliższych 10 lat.

Elektrownia planuje ekspansję rynkową, zakładającą wyjście poza produkcję energii. Chodzi m.in. o powiązania kapitałowe z sektorem dystrybucji i obrotu energią.

W 1999 roku spółka zarobiła netto około 13 mln zł. W 1998 roku zysk elektrowni był przeszło dwukrotnie wyższy i wyniósł 29,8 mln zł. Zysk brutto wyniósł 1999 roku 32 mln zł wobec 61,9 mln zł w 1998 roku.

Elektrownia Rybnik produkuje energię z węgla kamiennego najtaniej w Polsce. Ma też najniższe zatrudnienie w stosunku do zainstalowanej mocy i wielkości produkcji.

bEJuZIoZ

Zainstalowana moc Elektrowni Rybnik wynosi 1725 megawatów. Roczna produkcja przekracza 8,3 mln megawatogodzin energii. Spółka zatrudnia blisko 1,5 tys. osób.

bEJuZIpu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)