Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP uzgodniło projekt umowy prywatyzacyjnej Elektrowni Rybnik

0
Podziel się:

W piątek w ogólnopolskim dzienniku PKP SA ogłoszą dwustopniowy przetarg na wybór towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które utworzy i zarządzać będzie Funduszem Własności Pracowniczej

bEJUCFVh

Ministerstwo Skarbu Państwa uzgodniło z konsorcjum Electricite de France (EDF) i niemieckim EnBW umowę sprzedaży 35 proc. akcji Elektrowni Rybnik - poinformował resort w czwartkowym komunikacie.

'Wynegocjowany projekt umowy prywatyzacyjnej zostanie przekazany Ministrowi Skarbu Państwa który dokona ostatecznej oceny i podejmie decyzje odnośnie dalszego sposobu prowadzenia projektu' - napisano w komunikacie.

Konsorcjum uzgodniło również z załogą pakiet socjalny.

bEJUCFVj

Resort nie podał szczegółów umowy.

MSP planuje podpisać umowę sprzedaży 35 proc. akcji Elektrowni Rybnik konsorcjum Electricite de France (EDF) i niemieckiego EnBW w połowie marca.

MSP po raz drugi prowadzi rokowania z potencjalnymi inwestorami, po tym jak nie doszło do podpisania umowy z konsorcjum NRG Energy i Marubeni Corp. Resort powrócił wtedy do rozmów z pozostałymi oferentami znajdującymi się na krótkiej liście. Inwestor strategiczny ma pomóc spółce w realizacji jej strategii, która zakłada zwiększenie udziału w krajowym rynku energii z obecnych 6,2 proc. do kilkunastu procent w ciągu najbliższych 10 lat. Elektrownia planuje ekspansję rynkową, zakładającą wyjście poza produkcję energii. Chodzi m.in. o powiązania kapitałowe z sektorem dystrybucji i obrotu energią.

W 1999 roku spółka zarobiła netto około 13 mln zł. W 1998 roku zysk elektrowni był przeszło dwukrotnie wyższy i wyniósł 29,8 mln zł. Zysk brutto wyniósł 1999 roku 32 mln zł wobec 61,9 mln zł w 1998 roku.

bEJUCFVp

Spółka nie podała jeszcze informacji o wynikach za 2000 rok.

Elektrownia Rybnik produkuje energię z węgla kamiennego najtaniej w Polsce. Ma też najniższe zatrudnienie w stosunku do zainstalowanej mocy i wielkości produkcji.

Zainstalowana moc Elektrowni Rybnik wynosi 1725 megawatów. Roczna produkcja przekracza 8,3 mln megawatogodzin energii. Spółka zatrudnia blisko 1.500 osób.

bEJUCFVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)