Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSP: Związki nie decydują o sprzedaży akcji

0
Podziel się

Resort skarbu nie zamierza ulegać presji przy prywatyzacji KGHM-u.

MSP: Związki nie decydują o sprzedaży akcji
(Kazimierz S. Ożóg/Wikipedia)
bDYAcnxN

Resort skarbu zapewnia, że działania związkowców nie będą miały wpływu na decyzje dotyczące ewentualnej sprzedaży przez skarb państwa akcji KGHM.

W związku z informacjami o sprzedaży około 10 procent akcji spółki, związki zawodowe zapowiadają na jutro strajk ostrzegawczy.
Rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór podkreślił, że rolą związkowców nie jest wpływanie na decyzje prywatyzacyjne, ale ochrona praw pracowniczych. Jak dodał, właściciele akcji mają prawo dysponować swoimi udziałami i nie mogą uzależniać decyzji od stanowiska związkowców.

Wewiór powiedział, że podczas jutrzejszego posiedzenia rząd podejmie decyzję o tym czy na giełdzie pojawi się pewna ilość akcji zaproponowanych przez skarb państwa. Jego zdaniem, może to być niewielki pakiet akcji, który nadal pozwoli zachować skarbowi państwa pakiet kontrolny w KGHM.

bDYAcnxP

Według rzecznika, dzięki dobrej koniunkturze resort skarbu otrzymałby teraz za akcje wysoką cenę. Ponadto miałby prawo do dywidendy z pozostałych akcji. Maciej Wewiór podkreśla, że te dwie kwestie wcale nie są ze sobą sprzeczne.

Rzecznik ministerstwa skarbu zaznaczył, że szef resortu nie ma wpływu na to, czy zarząd spółki będzie się domagał od związków zawodowych poniesienia konsekwencji za straty powstałe w wyniku strajku. Jak wyjaśnił, przedstawiciele związków zawodowych są pracownikami spółki, więc to zarząd zadecyduje o ewentualnych konsekwencjach.

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
bDYAcnyq
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)