Notowania

wiadomości
07.10.2013 17:28

MSZ: damy więcej pieniędzy na polonijne media

W przyszłym roku ministerstwo dołoży do działalności polskich mediów za granicą dodatkowe 5,5 miliona złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Media polonijne otrzymają w przyszłym roku więcej środków niż w poprzednich latach - poinformowała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (na zdjęciu z Radosławem Sikorskim).

Dziś Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z przedstawicielami ponad 70 organizacji pozarządowych startujących w konkursie na projekty dotyczące współpracy z Polonią.

Jak zapowiedziała, takie konsultacje będą organizowane co roku. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim regulaminu konkursu _ Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku _.

_ - Ważną kwestią są warunki, na jakich organizacje są dopuszczane do uczestniczenia w konkursie. Nie będą to dopiero co powołane podmioty. Muszą wykazać się jakimś doświadczeniem. Nie chcemy jednak stawiać poprzeczki zbyt wysoko, żeby także sporo relatywnie młodych organizacji mogło w nim wziąć udział _ - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Zaznaczyła, że MSZ spełnił część postulatów organizacji pozarządowych i mediów polonijnych. _ - Zwiększymy środki na media do 5,5 miliona złotych. Pieniądze są połową sukcesu. Przesądzą o nim dobre projekty, dobre działanie organizacji. Można dać bardzo dużo pieniędzy, a i tak przestrzeń medialna może nie najlepiej funkcjonować _ - podkreśliła.

Szef MSZ Radosław Sikorski w kwietniu, przedstawiając informację na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą, podał, że w 2012 roku media polonijne otrzymały - w ramach konkursów - ponad 4,5 mln zł.

Konkurs _ Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku _ MSZ ogłosi w październiku. Mają być w nim wyróżnione takie obszary działania jak: media, nauczanie języka polskiego i w języku polskim, inwestycje w Domy Polskie i infrastrukturę polonijną, wzmacnianie pozycji Polonii w krajach zamieszkania oraz więzi pomiędzy Polonią a Polską.

W przypadku projektów dla mediów polonijnych nowością jest to, że organizacja, która wygra ten konkurs, otrzyma również obietnicę, tzw. promesę, że dofinansowanie dostanie także w roku 2015. Dotychczas projekty mogły obejmować jedynie rok. Druga zmiana zakłada, że konkurs na wsparcie mediów polonijnych na Wschodzie będzie mogła wygrać tylko jedna polska organizacja w jednym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz