Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ i MG jadą z biznesem z branży energetycznej i górniczej do Indii

0
Podziel się:

Maszyny górnicze, nowoczesne rozwiązania stosowane w tej branży, a także
zielone technologie - to nasza oferta.

MSZ i MG jadą z biznesem z branży energetycznej i górniczej do Indii

Maszyny górnicze, nowoczesne rozwiązania stosowane w tej branży, a także zielone technologie - to oferta, z którą polski biznes jedzie w tym tygodniu do Indii. Potrzeby energetyczne i dynamiczny rozwój gospodarczy tego kraju mogą być szansą dla polskich firm.

_ - To dobra okazja, żeby przedstawić nasze możliwości i atrakcyjność polskiego rynku _ - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, która dziś rozpoczęła prawie tygodniowy pobyt w Indiach.

Poza nią w New Delhi i Kalkucie będą też: wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, przedsiębiorcy z sektora energetycznego i wydobywczego, m.in. PKN Orlen, JSW, Fasing, Conbelts Bytom i Kopex, przedstawiciele instytucji badawczo-naukowych - np. Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Krajowej Izby Gospodarczej. W sumie delegacja liczy ponad 70 osób.

_ - Indie to bardzo szybko rozwijający się kraj, przez naszych przedsiębiorców wciąż niedoceniany i kojarzony z ubóstwem i biedą. Tymczasem to 10. gospodarka świata według parytetu siły nabywczej i bardzo chłonny, duży rynek z rosnącą klasą średnią _ - uważa Kacperczyk.

Nasz handel z Indiami nie jest imponujący - wzajemne obroty to ok. 1,9 mld dol. Jednak ponad 37 proc. wynoszącego 665 mln dolarów polskiego eksportu do Indii stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego (dane MG za 2012 r.). Promowanie firm z branży górniczej jest zatem zrozumiałe. Tym bardziej, że Indie mają piąte największe na świecie pokłady węgla, a większość zapotrzebowania energetycznego pokrywana jest właśnie przez ten surowiec. Tamtejsze władze poszukują też możliwości i szans na dywersyfikację źródeł energii, co może być szansą dla polskich firm oferujących nowoczesne technologie środowiskowe.

Choć Indie rozwijają alternatywne źródła energii, borykają się z coraz większym niedoborem mocy, m.in. z powodu spadku wydobycia węgla. Problem przerwy w dostępie do elektryczności na wielu obszarach dotyka milionów ludzi.

To co przyprawia o ból głowy rząd w Delhi jest szansą dla polskich firm, które mają duże doświadczenie w branży górniczej. Polska delegacja weźmie w tym tygodniu udział m.in. w Polsko-Indyjskim Szczycie Energetycznym w New Delhi, Międzynarodowych Targach Górnictwa i Azjatyckim Kongresie Górnictwa w Kalkucie, a także szczycie górniczym w tym mieście.

W trakcie Szczytu Energetycznego rozmowy toczyć się mają wokół górnictwa węglowego, ropy naftowej i gazu, energetyki ze źródeł odnawialnych, a także przesyłu energii. W trakcie Kongresu Górnictwa planowana jest polska sesja plenarna, a podczas targów - dzień polski.

_ To będzie okazja, żeby przedstawić naszą ofertę nie tylko Indusom, ale też tym, którzy przybędą na targi _ - podkreśliła wiceszefowa MSZ. Jak zaznaczyła, stawianie na sektor górniczo-energetyczny wynika z wcześniejszych polsko-indyjskich kontaktów, ale też z tego, że strona indyjska jest bardzo zainteresowana współpracą w tych obszarach.

_ - Jeśli chodzi o sektor górniczy, to mamy bardzo wiele do zaoferowania. Posiadamy doskonałe urządzenia i maszyny do wydobycia węgla i innych surowców, doskonałe doświadczenia w zakresie np. odmetanowania kopalń, czy zapewnienia bezpieczeństwa w kopalniach i know-how, którym strona indyjska jest zainteresowana _ - zwróciła uwagę Kacperczyk.

Polska chce też promować spółki programu Zielonych Technologii GreenEvo. Marka GreenEvo ma być swoistą gwarancją jakości zielonych technologii _ made in Poland _. To też potencjalna szansa dla polskich firm, bo Indie w coraz większym stopniu chcą wykorzystywać energię słoneczną, czy wytwarzaną z generatorów opalanych biomasą.

W ramach dywersyfikacji wykorzystania surowców energetycznych Indie starają się też szukać własnych zasobów gazu - prowadzone są pierwsze pilotażowe odwierty. _ Nasze doświadczenia w zakresie poszukiwań głównie gazu łupkowego mogą być przydatne _ - uważa Kacperczyk. Na miejscu działa już Geofizyka Toruń, która prowadzi badania dot. możliwości wydobycia m.in. gazu ze źródeł niekonwencjonalnych.

Wizyta będzie również okazją do spotkań z administracją indyjską, promocji współpracy miedzy polskimi i indyjskimi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz promocji polskiego dorobku literackiego podczas, należących do największych na świecie, targów książki w New Delhi, których Polska w tym roku jest gościem honorowym.

Stosunkowo niewielki, ale dość dynamicznie rosnący w ostatnich latach polski eksport do Indii wyhamował w ubiegłym roku. Dane za pierwsze 9 miesięcy 2013 r. pokazują spadek o prawie 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. Wynika to m.in. z wolniejszego wzrostu gospodarczego w Indiach, który z blisko 10 proc. zmniejszył się w ostatnich latach do około 5 proc. Analitycy przewidują jednak powolne odbicie w tym i przyszłym roku.

Projekt wsparcia polsko-indyjskiej wymiany gospodarczej na 2014 r. organizowany jest w ramach obchodów 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Czytaj więcej w Money.pl
Poska liczy na wymianę handlową z Indiami Pomimo tego, że Indie są jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów na świecie, ich udział w polskiej wymianie handlowej jest śladowy.
Misja Indie Krajowa Izba Gospodarcza organizuje Misję Gospodarczą do Indii na Polsko-Indyjski Szczyt Energetyczny. W tym roku obchodzimy 60 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych RP z Indiami. Z tej okazji zorganizowano Szczyt Energetyczny, który jest wyjątkowym przedsięwzięciem promocyjnym. Organizatorami jest Krajowa Izba Gospodarcza, Ambasada RP w New Delhi, Ministerstwo Gospodarki przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa ...
Atomowy strajk głodowy Zakończył się roczny strajk głodowy przeciwko budowie elektrowni atomowej w miejscowości Kowada w Indiach. Powód? Pieniądze poróżniły lokalną społeczność. Budowa elektrowni atomowych wywołuje mieszane uczucia na całym świecie. Plany budowy atomówki w indyjskiej miejscowości Kowada w dystrykcie Srikakulam doprowadziły do rocznego strajku głodowego. Protest rozpoczął się 18 grudnia 2012 r. kiedy na horyzoncie pojawiły się ...
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)