Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ Rosji krytycznie o planach Asada dotyczących reelekcji

0
Podziel się:

- Uwagi prezydenta Syrii sugerujące, że mógłby on ubiegać się o reelekcję w 2014 roku nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji - uważa rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.

Baszar Al Asad, prezydent Syrii
Baszar Al Asad, prezydent Syrii (AP/Fotolink/East News)

- _ Uwagi prezydenta Baszara el-Asada sugerujące, że mógłby on ubiegać się o reelekcję w 2014 roku nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji w Syrii _- uważa rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.

_ - Takie wypowiedzi wpływają na atmosferę i nie uspokajają sytuacji _ w Syrii - oświadczył Bogdanow, cytowany przez agencję Interfax. Rosja jest uważana za główną sojuszniczkę syryjskiego prezydenta, który od marca 2011 roku zmaga się z rebelią w swoim kraju.

Asad w październiku wyraził gotowość startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Od początku konfliktu ustąpienia dyktatora domagają się syryjscy rebelianci.

W konflikcie zbrojnym w Syrii zginęło już 126 tys. ludzi. Próbą doprowadzenia do zakończenia walk będzie zaproponowana jeszcze w maju przez Rosję i USA międzynarodowa konferencja pokojowa Genewa 2 w sprawie Syrii.

Jak poinformowała we wtorek ONZ, konferencja rozpocznie się 22 stycznia w szwajcarskim kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim; z powodów logistycznych spotkanie z udziałem delegacji wielu państw nie będzie zorganizowane w Genewie. Konferencji ma przewodniczyć sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Na 24 stycznia zaplanowano w Pałacu Narodów w Genewie dwustronne rozmowy delegacji syryjskiej opozycji i reżimu Asada. Negocjacje pokojowe obu stron konfliktu będą się toczyły w obecności wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdara Brahimiego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)