Notowania

zamieszki w egipcie
11.02.2011 17:13

Mubarak zrezygnował. Władzę ma przejąć wojsko

Informację o dymisji podał wiceprezydent Egiptu. Tłumy w Kairze świętują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 18:22

Informację o dymisji podał wiceprezydent *Omar Suleiman.* Tłumy w Kairze świętują. *Egipska armia obiecała dziś, że zniesie stan wyjątkowy i zagwarantuje wolne wybory i reformy. *

Wiadomość o ustąpieniu prezydenta entuzjastycznie przyjęli demonstranci na kairskim placu Tahrir, zbierający się tam od 18 dni. Ludzie wiwatowali, ściskali się, wielu miało łzy w oczach. Skandowali _ Naród obalił ten reżim _ i _ Allahu akbar _ (Bóg jest wielki). Przywódca egipskiej opozycji Mohammed ElBaradei, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), laureat pokojowego Nobla, ogłosił:_ - To największy dzień w moim życiu. Kraj został wyzwolony _.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że Unia Europejska popiera zorganizowane przejście Egiptu do demokracji i przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów. Oświadczyła, że UE jest gotowa pomóc Egiptowi. Wyraziła szacunek dla decyzji prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka o ustąpieniu, dodając, że Mubarak _ wysłuchał głosu ludu _, który domagał się jego odejścia.

Jeszcze w czwartek Mubarak zapowiadał w orędziu do narodu, że pozostanie głową państwa do wrześniowych wyborów, choć przekaże część władzy wiceprezydentowi Omarowi Sulejmanowi. Wystąpienie to rozczarowało i wzburzyło antyprezydenckich demonstrantów, którzy w piątek - po raz pierwszy od wybuchu protestów - poszli pod pałac prezydencki w Kairze. Armia nie interweniowała.

Wojsko obiecuje i prosi

W nadanym w publicznej telewizji _ Komunikacie nr 2 _ najważniejsi dowódcy egipskiego wojska oświadczyli, iż _ potwierdzają zniesienie stanu wyjątkowego jak tylko unormuje się obecna sytuacja _. Obietnica ta może doprowadzić do kasacji przepisów wprowadzonych przed 30 laty, które - zdaniem demonstrantów żądających dymisji Mubaraka - były wykorzystywane do tłumienia działań opozycji.

Wojskowi obiecali również, że zapewnią wprowadzenie _ zmian prawnych wymaganych do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich _ w tym roku, które doprowadzą do stworzenia demokratycznego społeczeństwa.

W komunikacie wojskowi zapewnili też, że popierają przekazanie przez prezydenta Mubaraka uprawnień wiceprezydentowi Omarowi Suleimanowi oraz obiecali _ zapewnić stabilność i bezpieczeństwo narodu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t33718.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/traca;przez;zamieszki;20;mln;funtow,251,0,768763.html) Tracą przez zamieszki. 20 mln funtów Biuro podróży Thomas Cook spodziewa się, że o tyle spadną zyski przez niepokoje w Afryce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t131436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;rozmawial;z;krolem;o;mubaraku,215,0,768983.html) Obama rozmawiał z królem o Mubaraku Prezydent USA chce trwałych i poważnych zmian politycznych nad Nilem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t77359.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/tunezja;wraca;na;turystyczna;mape,178,0,768690.html) Tunezja wraca na turystyczną mapę MSZ uznało, że można tam jeździć. _ W ośrodkach turystycznych jest już stosunkowo bezpiecznie _. Egipt wciąż zakazany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gdy;egipt;i;tunezja;traca;turystow;inni;zyskuja;nie;musi;byc;drozej,129,0,766081.html) Gdy Egipt i Tunezja tracą turystów inni zyskują. Nie musi być drożej Turcja, Hiszpania i Grecja skorzystają na bliskowschodniej rewolcie. Zobacz ile kosztują wakacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t130945.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/przez;protesty;egipt;stracil;juz;miliard;dolarow,60,0,766012.html) Przez protesty Egipt stracił już miliard dolarów Credite Agricole prognozuje, że wzrostu gospodarczy Egiptu spadnie do 3,7 proc. w 2011 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t130575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/9;mld;dolarow;rocznie;za;spokoj;na;bliskim;wschodzie;oplacilo;sie,31,0,763935.html) 9 mld dolarów rocznie za spokój na Bliskim Wschodzie. Opłaciło się Amerykanie najhojniej wspierają dyktatury w regionie. Ale i tak są bezradni wobec _ zimy ludów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;drozeje;ale;nie;przez;egipt,41,0,763945.html) Ropa drożeje. Ale nie przez Egipt? Inwestorzy wycofują się z akcji spółek z Bliskiego Wschodu i wolą kupować ropę naftową.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz