Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mucha w Sejmie o przygotowaniach do Euro 2012

0
Podziel się:

Minister sportu przedstawiła stan przygotowań na Euro 2012. PiS bardzo niezadowolone.

Mucha w Sejmie o przygotowaniach do Euro 2012
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm zapoznał się ze sprawozdaniem Rady Ministrów z realizacji przedsięwzięć dot. Euro 2012. Podczas obrad klub parlamentarny PiS zgłosił wniosek o jego odrzucenie. Głosowanie odbędzie się podczas kolejnego plenarnego posiedzenia parlamentu.

Prezentując główne tezy sprawozdania z przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy minister sportu Joanna Mucha zapewniła, że Polska jest przygotowana do przeprowadzenia Euro 2012. - _ Gotowość operacyjna osiągnęła poziom 100 procent _ - powiedziała.

Minister sportu przypomniała, że sprawozdanie (obejmujące okres od marca 2011 r. do stycznia 2012 roku) złożone zostało w marcu, kiedy część zadań była jeszcze w fazie realizacji.

Uzupełniając dane zawarte w sprawozdaniu Mucha zapewniła, że wszystkie cztery polskie stadiony są już całkowicie przygotowane do rozegrania 15 meczów mistrzowskiego turnieju. Odbył się na nich szereg imprez sportowych i kulturalnych, co pozwoliło na przetestowanie obiektów. Zakończyła się także budowa i modernizacja lotnisk w miastach-gospodarzach, co zwiększyło ich przepustowość i pozwoli w sposób komfortowy obsłużyć wzmożony ruch związany z przyjazdem setek tysięcy kibiców i turystów.

Minister sportu, która od lutego stoi na czele Komitetu Koordynacji Przygotowań do mistrzostw, poinformowała, że opracowanych zostało 117 szczegółowych planów operacyjnych, w tej liczbie cztery dotyczące stadionów, przygotowane przez UEFA. Pozwoliło to na osiągnięcie 15 maja pełnej gotowości operacyjnej do turnieju.

Przygotowania do mistrzostw i jakość polskiej oferty - zauważyła Mucha - ocenia wysoko zarówno kierownictwo UEFA, jak i uczestniczące w turnieju zespoły; świadectwem tej opinii jest fakt, że 13 spośród 16 zespołów jako miejsce zakwaterowania podczas Euro 2012 wybrało właśnie Polskę.

Krytyczne opinie o sprawozdaniu i realizacji zadań związanych z przygotowaniami zaprezentowały podczas debaty kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Ruchu Palikota. Wiele zastrzeżeń do realizacji przegotowań wyraził również klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, deklarując jednak - w imię sukcesu tej ważnej dla Polski imprezy - gotowość współdziałania i wspierania Ministra Sportu i Turystyki.

Klub PiS wnioskował o odrzucenie sprawozdania uznając, że dokument nie uwzględnia ewentualnych zagrożeń. Według posła PiS Grzegorza Schreibera przedstawione sprawozdanie to _ zlepek różnych materiałów, (...) całkowity zgiełk, nad którym nie widać ręki redaktora naczelnego _.

Inny poseł PiS Jacek Falfus ocenił, że sprawozdanie nie uwzględnia zagrożeń związanych m.in. z przyjazdem do Polski dużej liczby kibiców; nie odnosi się też do zapowiadanych protestów różnych grup społecznych w trakcie trwania mistrzostw czy ewentualnych zagrożeń terrorystycznych. _ PiS życzyłoby sobie, by te mistrzostwa odbyły się rzeczywiście jak najlepiej, ale zagrożenia są i należy o nich również mówić _ - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że na początku roku okazało się, iż długość nieoddanych na Euro do użytku autostrad i dróg ekspresowych przekroczy pół tysiąca kilometrów. Podkreślił, że najtrudniejsza jest sytuacja w infrastrukturze drogowej i kolejowej. _ Obecnie przyjęte terminy oddania do użytku w przypadku ponad połowy kluczowych zadań mogą nadal okazać się nierealne _ - mówił.

Podobne zastrzeżenia miał Jan Ziobro (SP) uznając, że w zasadzie żadne kluczowe przedsięwzięcie związane z Euro nie zostało wykonane w terminie oraz w 100 proc. _ Jesteśmy negatywnie nastawieni do przedstawionego sprawozdania, jednak - wierząc w to, iż mistrzostwa Europy będą przede wszystkim pozytywnym aspektem dla Polski, kibiców, miejmy nadzieję, że nasza reprezentacja również odniesie sukces - wierzymy w to, że mistrzostwa również zakończą się sukcesem _ - powiedział Ziobro.

_ To sprawozdanie pokazuje, jak wszystko próbowano zrobić na ostatnią chwilę i w związku z tym, jak wiele klęsk poniósł polski rząd. Jest raczej powodem do wstydu niż do dumy, zwłaszcza gdy przegląda się strony dotyczące zrealizowanych projektów infrastrukturalnych i organizacyjnych w kontekście lat poprzednich _ - ocenił poseł Maciej Banaszak, przedstawiając stanowisko Ruchu Palikota.

Podczas dyskusji powróciła poruszana już wcześniej przez posła PiS Grzegorza Schreibera kwestia zakwaterowania reprezentacji Rosji w stołecznym hotelu Bristol, znajdującym się tuż obok Pałacu Prezydenckiego. 10 kwietnia przed Pałacem zaplanowana jest comiesięczna uroczystość dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Posła Schreibera interesowało, kto podjął decyzję o umieszczeniu Bristolu na liście centrów pobytowych.

Jak wyjaśniła w odpowiedzi minister Mucha, każda z ekip ma całkowitą dowolność w wyborze miejsca zakwaterowania. Obowiązkiem Polski jako gospodarza było przedstawienie propozycji spełniających wymogi UEFA, co nie oznaczało, że drużyny muszą zamieszkać w zatwierdzonych przez europejską federację piłkarską miejscach. _ W związku ze stanowiskiem Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (Rosjanie potwierdzili, że zamieszkają w Bristolu) dyskusja na ten temat stała się nieaktualna _ - powiedziała minister sportu.

Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć przed Euro 2012 rozpatrywała 26 kwietnia Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Rekomendując Sejmowi przyjęcie tego dokumentu poseł Roman Kosecki (PO) przypomniał, że był on przedmiotem wielogodzinnej dyskusji na posiedzeniu komisji i został przez nią przyjęty przeważającą liczbą głosów - 12 było za, a dwa - przeciw.

Czytaj więcej opinii na temat przygotowań do Euro 2012
Premier jeździ i wyjaśnia, czy go nie oszukali O tym, jaki stosunek do piłki nożnej ma Donald Tusk, pisze Maciej Czujko.
Już teraz minister Nowak powinien przygotować sznurek O dziedzinie, w której udowodnimy swoje mistrzostwo, pisze Andrzej Zwoliński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)