Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Musimy być gotowi na upadającą, światową gospodarkę

0
Podziel się:

Prof. Krzysztof Rybiński prognozuje, co dalej z kryzysem.

Musimy być gotowi na upadającą, światową gospodarkę

Money.pl: Piątkowe przemówienie Bena Bernanke, szefa Fed było kluczowe dla światowych rynków?

*prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista, były wiceszef NBP i kandydat w wyborach do Senatu: *Nie istnieje _ Wunderwaffe _, które mógłby uruchomić Bank Centralny USA. Nie ma zdania, które mogłoby zmienić losy na rynkach finansowych i wpłynąć na losy świata. Nic nadzwyczajnego się w piątek nie stało. Rezerwa Federalna nie ma niczego do zaoferowania. Ani nie może kontynuować dodruku pieniądza na wielką skalę, bo poprzednia taka operacja okazała się nieskuteczna, ani nie może też obniżyć stóp procentowych, bo są one bliskie zeru.

Fed musiałaby wykorzystać broń niekonwencjonalną, czyli na przykład interwencję na rynku akcji. Zdarzało się to w krajach azjatyckich, na Zachodzie byłoby to jednak czymś bardzo nietypowym i trudno akceptowalnym. Po przemowie Bena Bernanke wiemy tyle, ile wiedzieliśmy przedtem.

Czyli spokojnie można powiedzieć, że słowa szefa Fed były bezwartościowe, mimo to rynki czekały na nie jak na zbawienie. Czego oczekiwano?

Sprawdź aktualne notowania na Wall Street
( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1 WEEK&de=today&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=S%26P&w=180&h=110&cm=0 )
To było oczekiwanie na poprawę, spowodowaną analogicznym wystąpieniem przed rokiem. Po słowach Bernanke rynki zaczęły notować wzrost i rosły przez 9 miesięcy. Więc oczekiwano tego samego. Natomiast dobrze znam świat spekulantów na rynkach akcji i wiem, że czasami w sposób stadny formułują się oczekiwania jakichś zdarzeń, bez żadnego uzasadnienia.

Nagle wiele osób uważa, że jakieś wydarzenie będzie bardzo ważne, mimo że jak się spojrzy chłodnym okiem i zdroworozsądkowo, to wiadomo, że nic takiego bardzo poważnego się nie stanie. I tak było z wystąpieniem szefa Fed. Dzisiaj zacznie się normalne funkcjonowanie gospodarek na całym świecie i to będzie niestety obraz upadającej światowej gospodarki i spadających indeksów giełdowych. To będzie teraz rzeczywistość, musimy się na to przygotować.

Ben Bernanke zapowiedział na wrzesień dwudniowe posiedzenie, może wtedy uda się coś ustalić i zadziałać?

Fed niestety, tak naprawdę, niczego nie może zrobić. Nawet związał sobie ręce, bo zapowiedział, że utrzyma niskie stopy procentowe do połowy 2013 roku. Kolejna fala drukowania pieniędzy podniosłaby wzrost gospodarczy co najwyżej na kwartał. Zbyt wiele nie można zrobić. Zbyt wcześnie pozbyliśmy się narzędzi wpływania na koniunkturę gospodarczą, trochę pod wpływem polityków.

Teraz więc pozostaje czekać na rozwój wydarzeń i to bez wpływu na te wydarzenia. W Stanach Zjednoczonych polityka pieniężna nie ma narzędzi, wydatki trzeba raczej ograniczać niż zwiększać. W Europie system działania antykryzysowego jest blokowany politycznie, co widać przy problemach z pomocą Grecji.

Czyli musimy czekać cierpliwie, wszystko będzie toczyło się swoim torem i to bez względu na to co zdecydują wielcy tego świata?

Zdaje mi się, że koniunktora gospodarcza będzie pod wpływem działania sił rynkowych. Gospodarstwa w krajach rozwiniętych na całym świecie muszą ograniczyć domowe budżety, ograniczyć konsumpcję i niestety nie uda się tego osiągnąć bez poważnych wahań koniunktury, a w niektórych krajach bez recesji.

Już to obserwujemy w niektórych krajach, a czeka nas to na większą skalę w innych. Tego musimy oczekiwać w najbliższych kwartałach.

To niezbyt dobre wiadomości.

To prawda, ale gospodarka rynkowa ma to do siebie, że działają w niej cykle koniunkturalne i akurat przez najbliższe parę lat będzie raczej dekoniunktura. Na szczęście zawsze po latach chudych przychodzą tłuste.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;amerykanie;trzesa;gieldami;co;na;to;gpw,82,0,852818.html) Jak GPW zareaguje na USA i Grecję? Mimo fatalnych informacji ze strefy euro i USA Warszawa broni się przed spadkami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t77172.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/9;bilionow;dolarow;ratunkowych;kredytow;od;fed,18,0,727314.html) 9 bilionów dolarów ratunkowych kredytów od Fed Duże firmy i banki pożyczały od Fed w czasie kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lagarde;zabrala;glos;nie;jest;dobrze,196,0,898500.html) Lagarde zabrała głos. Nie jest dobrze To pierwsze znaczniejsze wystąpienie szefowej MFW od czasu przejęcia sterów funduszu od Dominique'a Strauss-Kahna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t75512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/od;paniki;do;euforii;bernanke;rzadzi;gielda,24,0,898072.html) Od paniki do euforii. Bernanke rządzi giełdą Cały tydzień był podporządkowany wystąpieniu szefa Fedu. To, co się stało wczoraj, przeszło jednak najśmielsze oczekiwania.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)