Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na brzegu Bałtyku znaleziono martwego wieloryba

0
Podziel się:

Ważącego ponad tonę martwego ssaka znaleziono przy brzegu w
okolicy Unieścia. To wal butlonosy.

Na brzegu Bałtyku znaleziono martwego wieloryba
(PAP/EPA/Marcin Bielecki)

Ważącego ponad tonę martwego wieloryba znaleziono przy brzegu Bałtyku w okolicy Unieścia (Zachodniopomorskie). Trwają przygotowania do wydobycia zwłok zwierzęcia z morza.

Jak powiedział prof. Krzysztof Skóra z Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, prawdopodobnie jest to młody samiec wala butlonosego.

Jeśli ta informacje zostanie potwierdzona, będzie to pierwszy tego typu przypadek na polskim wybrzeżu. Profesor Skóra dodał, że jedynym odkrytym dotychczas śladem obecności osobnika tego gatunku na polskich wodach była znaleziona przed kilku laty czaszka takiego wieloryba.

Ze wstępnych danych wynika, że martwe zwierzę znalezione w okolicach Unieścia ma długość 7,30 m i waży ponad tonę.

Zwłoki wieloryba wypatrzyli w miniony piątek wieczorem wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF Polska. O znalezisku powiadomili Urząd Morski w Słupsku. Instytucja ta pomaga naukowcom z Helu w wydobyciu zwierzęcia z morza.

Wal butlonosy żyje w strefie arktycznej i umiarkowanej Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. Odżywia się głowonogami, krewetkami, kalmarami i szkarłupniami. Bardzo głęboko nurkuje i jest wrażliwy na podwodny hałas, który, według części naukowców, może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Znaleziony w okolicy Unieścia osobnik - jak poinformował prof. Skóra - na Bałtyk dostał się zapewne przez Cieśniny Duńskie. Być może zabłądził i nie potrafił znaleźć drogi powrotnej. Nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci. Być może uda się to ustalić podczas planowanych badań, ale jak powiedział prof. Skóra, z uwagi na stan zwłok może to być bardzo trudne.

W 2006 r. 5-metrowej długości wal butlonosy wpłynął Tamizą do Londynu. Żywe zwierzę znaleziono na wysokości mostu Battersea, gdzie zaskoczył je odpływ. Ekipy ratunkowe pojęły wala z wody, niestety nie udało się go uratować i zwierzę padło.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)