Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na całym świecie wyprano około 1,6 biliona dolarów

Ta astronomiczna suma w 2009 roku stanowiła blisko 3 proc. globalnego PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(swanksalot/CC/Flickr)

Ta astronomiczna suma w 2009 roku stanowiła blisko 3 proc. globalnego PKB - wynika z najnowszego raportu Biura ONZ do spraw Narkotyków i Przestępczości (UNODC), opublikowanego dziś w Maroku.

Wyprane pieniądze pochodziły głównie z przemytu narkotyków i zorganizowanej przestępczości. Dochody tylko z obrotu kokainą wyniosły w 2009 roku około 84 mld dol. - podkreślił przedstawiciel UNODC Jurij Fiedotow podczas Konferencji Państw Stron Konwencji ONZ przeciwko korupcji w Marrakeszu.

Dwa najważniejsze zadania oenzetowskiej agencji to _ wykrycie przepływu nielegalnych środków _ i przeanalizowanie, w jaki sposób przebiega ich pranie w światowym systemie finansowym. Gdy pieniądze trafiają na rynek, odkrycie ich właścicieli staje się znacznie trudniejsze - powiedział.

Wskaźnik przechwytywania nielegalnych środków na świecie pozostaje bardzo niski - przyznał Fiedotow - i obecnie wynosi poniżej 1 proc. całej sumy.

W raporcie podkreślono, że proceder prania brudnych pieniędzy przyczynia się m.in. do wzrostu korupcji i niekiedy działalności organizacji terrorystycznych. Destabilizuje też legalną działalność gospodarczą, inwestycje zagraniczne i ogólnie pojęty rozwój.

Czytaj o światowym handlu narkotykami
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t15457.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;wpadka;przemytnikow;miedzynarodowa;operacja,240,0,933360.html) Wielka wpadka, Kokaina za 100 mln dolarów Ładunek czystej kokainy przechwyciła policja na terenie Republiki Zielonego Przylądka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t84575.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;iranie;skonfiskowano;narkotyki;warte;11;mln;dolarow,15,0,887823.html) Skonfiskowano narkotyki za 11 mln dolarów Przejęcie narkotyków miało miejsce w Iranie. To największa ilość od 30 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t73809.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mswia;produkcja;narkotykow;w;rekach;cudzoziemcow,193,0,871361.html) Polscy Wietnamczycy siedzą w narkotykach W Polsce jest bezpiecznie - wynika z raportu MSWiA za ubiegły rok.
Tagi: pranie brudnych pieniędzy, przestępczość, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz