Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na co wydajemy więcej, co potaniało?

0
Podziel się:

Mniej płacimy za wyżywienie, łączność oraz za odzież. Sprawdź, co podrożało najbardziej.

Na co wydajemy więcej, co potaniało?
(mediaphotos/iStockphoto)

Największy wpływ na utrzymanie cen w lutym na poziomie ze stycznia miały obniżki cen łączności, odzieży, obuwia oraz żywności - wynika z danych GUS. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wyniósł 1,3 proc.

Aktualizacja: 16:00

Wyliczenia oparto na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedzającego rok badany, uzyskanej z badania budżetów gospodarstw domowych. W świetle tych badań, w strukturze wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2012 r. nastąpiły niewielkie zmiany.

Mimo, iż odnotowano inny wpływ zmian cen w poszczególnych grupach aniżeli obserwowany przy obliczeniach wstępnych danych za styczeń br., to uwzględnienie nowej struktury nie wpłynęło na wysokość szacowanych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem.

_ - Inflacja CPI jest niska, na co wpływ mają pewne zjawiska jednorazowe _ - ocenia Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że jest przeciwnikiem _ darmowego pieniądza _.

_ - Jestem zwolennikiem dokonywania jakichś zmian wtedy, kiedy widzimy wyraźny, bardziej długotrwały trend, a nie dokonywania zmian, które potem, po pół roku trzeba byłoby odkręcać. Zawsze twierdzę, że pieniądze nie powinny być dobrem darmowym. Jeżeli pieniądz jest darmowy, wszystko wydaje się opłacalne. I chciałbym, aby przed tym polska gospodarka została uchroniona - _powiedział Winiecki w TVN CNBC.

_ - Mamy sytuację w pewnym sensie oczekiwaną. To znaczy mamy niskie tempo wzrostu popytu. Praktycznie ten wzrost popytu w ostatnim okresie był głównie eksportowy na rynki, na których ceny są jeszcze niższe, popyt jeszcze niższy, a więc i stamtąd żadnych impulsów inflacyjnych nie należy oczekiwać _ - dodał komentując najnowsze dane GUS o inflacji.

_ - Oprócz tego mamy cały zbieg jednorazowych zjawisk: 10 proc. obniżki cen gazu, rezultat oczywiście pewnych trendów na rynku energetycznym w Europie i na świecie. Ale jest to coś, co się zdarza raz. Z ropą naftową też jesteśmy w fazie niskiego wzrostu, więc i te ceny ropy są względnie niskie _ - dodał.

_ - To wszystko razem spowodowało, że ta inflacja jest niska. Jak te jednorazowe zjawiska przestaną działać, to ona wróci z tych bardzo niskich stanów obecnie do poziomu między dolną granicą celu a celem inflacyjnym _ - ocenia Winiecki. Członek RPP dodał, że nie oczekuje, aby w kolejnych miesiącach inflacja zeszła poniżej 1,0 proc.

_ - Nie oczekuję tego, ponieważ przypuszczam, że w II kwartale gospodarka powoli zacznie piąć się w górę. Bardzo powoli, ale zacznie. To będzie jeden czynnik. Drugi jest taki, że te jednorazowe czynniki działają raz. Potem dalszych impulsów już nie dają _ - powiedział. _ Myślę, że ona będzie się przez najbliższe parę miesięcy utrzymywać na niskim poziomie stanów poniżej średnich. Poniżej celu inflacyjnego na pewno w najbliższych kilku miesiącach _ - dodał.

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki opłat związanych z łącznością (o 3,0 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,2 proc.), a także żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,12 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,05 p. proc.

Wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,3 proc.), a także towarów i usług związanych z transportem (o 0,7 proc.), mieszkaniem (o 0,1 proc.) oraz rekreacją i kulturą (o 0,4 proc.), podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,07 p. proc. i po 0,03 p. proc.

Ceny żywności obniżyły się w lutym o 0,2 proc. (wobec wzrostu o 1,3 proc. w styczniu br.). Najbardziej potaniał cukier (o 1,3 proc.). W następstwie zmian cen skupu żywca niższe niż przed miesiącem były ceny mięsa (przeciętnie o 0,7 proc., w tym mięsa wieprzowego – o 2,3 proc., a drobiu i wołowego – po 0,3 proc.). Obserwowany spadek cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 0,3 proc. mniej niż w styczniu br. Odnotowano także spadek cen tłuszczów zwierzęcych (o 0,4 proc.), wyrobów cukierniczych i miodu (o 0,3 proc.), a także ryżu (o 0,2 proc.).

Ceny warzyw pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w styczniu br. płacono natomiast za mąkę (o 1,0 proc.), owoce (o 0,8 proc.) i pieczywo (o 0,2 proc.). Podrożały także artykuły w grupie „mleko, sery, jaja" o 0,1 proc. (w tym sery i mleko – po 0,1 proc., przy spadku cen jaj – o 0,4 proc.).

W lutym br. zanotowano spadek cen napojów bezalkoholowych (o 0,4 proc.), w tym kawy – o 0,6 proc., wód mineralnych lub źródlanych – o 0,4 proc., soków – o 0,1 proc., przy wzroście cen herbaty – o 0,2 proc.. Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek podatku akcyzowego wpłynął na wzrost cen wyrobów tytoniowych, za które należało zapłacić o 3,6 proc. więcej niż w styczniu br. Nieznacznie potaniały napoje alkoholowe (o 0,1 proc.).

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 2,4 proc., a odzieży – o 2,1 proc..

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 0,1 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,3 proc.). Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,8 proc.), zaopatrywanie w wodę (o 0,5 proc.) i usługi kanalizacyjne (o 0,3 proc.). Nieznacznie podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w styczniu br. Podrożała energia cieplna (o 0,1 proc.).

Potaniał opał i gaz (po 0,1 proc.). W lutym br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły przeciętnie o 0,2 proc.. Więcej należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,2 proc.) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,1 proc.). Ceny sprzętu gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. W lutym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne i lekarskie (po 0,5 proc.) oraz szpitalne i sanatoryjne (o 0,3 proc.). Droższe niż przed miesiącem były także artykuły farmaceutyczne (o 0,2 proc.).

Ceny towarów i usług w zakresie transportu w lutym br., w stosunku do stycznia br., podwyższono o 0,7 proc.. Po spadkach cen notowanych od października ub. roku, w lutym br. podrożały paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,1 proc.,w tym benzyny silnikowe – o 1,6 proc., olej napędowy – o 0,7 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 0,9 proc.). Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,4 proc. wyższych niż w styczniu br. Odnotowano także wzrost opłat za usługi transportowe (o 0,3 proc.).

Opłaty związane z łącznością obniżono w lutym br. o 3,0 proc.. W wyniku promocji na rynku telefonii komórkowej, potaniały usługi telekomunikacyjne (o 3,1 proc.). Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,6 proc. mniej niż przed miesiącem.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lutym br. wzrosły przeciętnie o 0,4 proc.. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za gazety i czasopisma (o 3,2 proc.). Odnotowano wzrost cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 1,0 proc. w tym za granicą – o 1,6 proc., a w kraju – o 0,4 proc.). Podrożały także usługi w zakresie kultury (o 0,2 proc.). Mniej niż w styczniu br. płacono natomiast za sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 1,0 proc.).
W lutym br. opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w styczniu br.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc.
Spośród innych towarów i usług, w lutym br. potaniały wyroby kosmetyczne i perfumeryjne oraz środki do higieny osobistej (po 0,4 proc.). Podrożały natomiast usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,2 proc.). Nieznacznie wzrosły także opłaty w zakresie ubezpieczeń (o 0,1 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Odbicie na rynku mieszkań? Ceny idą w... Po miesiącach spadków w ubiegłym roku, ceny w niektórych miastach wzrosły.
Znakomita wiadomość dla Polaków. Najlepiej od 28 miesięcy Sprawdź również, jak może ona wpłynąć na decyzje RPP ws. stóp procentowych w Polsce.
Kryzys? Zobacz, o ile więcej będziemy zarabiać Mimo hamowania w gospodarce i obaw ekonomistów, pracodawcy ujawniają zaskakujące plany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)