Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Na drogach dalej źle

Sytuacja na drogach w całym kraju jest nadal bardzo trudna. Udało się odblokować kilka odcinków dróg, ale ciągle padający śnieg spowodował utrudnienia na innych odcinkach - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Jerzy Śledź z Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.
Dobre warunki na drogach wystepują jedynie w województwie zachodnio-pomorskim. Rano na drogach w całym kraju pracowało około 900 pługów i około 400 piaskarek i solarek. Pomimo tego, w ośmiu województwach nadal występują nieprzejezdne odcinki dróg. Utrudnienia na drogach występują między innymi w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim. Łącznie około 40 odcinków dróg jest nieprzejezdnych.

W Małopolsce kłopoty z zaspami kierowcy mają na wszystkich drogach wojewódzkich i powiatowych oraz na większości dróg krajowych.


Zakopianka jest zakorkowana. Od Zakopanego do Myślenic samochody jadą z prędkością 10 kilometrów na godzinę. Na drodze leży błoto pośniegowe, jest bardzo ślisko i ciągle pada śnieg.
W Małopolsce w miarę przejezdne są tylko drogi z Trzebini przez Krzeszowice do Krakowa i z Głogoczowa do Bielska Białej.
Autostradą A-4 zarówno w kierunku Katowic, jak i Krakowa mogą przejechać tylko samochody osobowe.
Na Podhalu nieprzejezdna jest droga z Nowego Targu przez Białkę do Bukowiny Tatrzańskiej i z Nowego Targu do Czarnego Dunajca.
Na drodze z Krakowa do Kielc w Michałowicach ruch odbywa się tylko jedną nitką drogi. Ciężarówki nie są wpuszczane na tę drogę. Pomiędzy Miechowem a Jędrzejowem droga jest nadal nieprzejezdna. Tarnowska policja apeluje, by kierowcy ciężarówek nie jechali drogą z Tarnowa do Kielc. Utknęły na niej TIR-y, których kierowcy nie zmienili opon na zimowe.

Opady śniegu w Małopolsce spowodowały, że po świąteczno-noworocznej przerwie nie wszystkie dzieci mogły wrócić do szkoły. Szczególnie w szkołach, do których dowożone są dzieci z mniejszych wiosek i osiedli, frekwencja często nie przekracza 50 procent. Tylko co trzeci uczeń dotarł do szkoły w powiatach suskim i wadowickim. W Przysłupie do miejscowej podstawówki na 60-ro dzieci dotarło
tylko 8-oro. Najgorsza sytuacja jest w Stryszawie i Zawoji. Dyrektorzy szkół w powiatach suskimn i wadowickim zwrócili się do kuratorium o zawieszenie zajęć na 2 dni.


Wznowiono ruch na trasie nr 1 w Ogrodzonej koło Cieszyna. Droga prowadząca do przejścia granicznego z Czechami jest przejezdna.

W województwie śląskim panują katastrofalne warunki na drogach. Zawieje i zamiecie utworzyły wysokie zaspy. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Sytacja zmienia się z minuty na minutę. Najtrudniejsze warunki są w północnej części województwa. W powiecie myszkowskim nieprzejezdnych jest większość dróg, w tym odcinki Myszków-Koziegłowy, Myszków-Siewierz oraz Żarki-Kroczyce. Utrudnienia występują na drodze krajowej nr 1, w powiecie będzińskim na wysokości Podwarpia prowadzony jest ruch wahadłowy, utrudnienia występują również na skrzyżowaniu w Siewierzu.
W powiecie bielskim nieprzejezdna droga Szczyrk-Buczkowice; gliwickim - trasa E-40 na wysokości Chechła, oraz droga 901 między Pyskowicami a Wielowsią; kłobuckim - droga 489- ruch puszczany wahadłowo, większość lokalnych dróg nieprzejezdna; w powiecie cieszyńskim - nieprzejezdne drogi Cieszyn-Jastrzębie Zdrój oraz Cieszyn kierunek na Pawłowice. Bardzo trudne warunki w Beskidach. Intensywne opady śniegu i bardzo silny wiatr znacznie ograniczają widoczność, tworzą zaspy na drogach i zwężenia na jezdni.
Intensywne opady utrudniły ruch kołowy w całej aglomeracji katowickiej. W wielu miastach zostały zasypane torowiska tramwajowe, z opóźnieniami kursują autobusy miejskie oraz pociągi. Odwołano dwa pociągi na liniach Katowice-Oświęcim i Katowice-Zwardoń. W okolicach Zwardonia i Wisły leżało na torach 2 metry śniegu. Kolej ogłosiła tam alarm śniegowy.


Obfite opady sniegu i zawieje śnieżne sparaliżowały Podkarpacie. Przejezdne są jedynie wszystkie drogi krajowe , choć zaspy i tam utrudniają jazdę. Zablokowana jest obwodnica Radymna na krajowej 4-ce . W zaspach utknęły tam samochody osobowe i kierowcy muszą przejeżdżać przez miasteczko .
W całym regionie zasypane są 23 odcinki dróg wojewódzkich . Na lokalnych drogach utworzyły sie ponad metrowe zaspy . Wiele miejscowosci odciętych jest od świata . Autobusy PKS odwołują lub skracają kursy albo wożą pasażerów okrężnymi trasami . Wojewoda podkarpacki zastanawia sie nad odwołaniem zajęć w szkołach do końca tygodnia .

Intensywnie padajacy śnieg i silny wiatr praktycznie uniemożliwiają jazdę po drogach wojewóztwa świętokrzyskiego. Nieprzejezdnych jest 20 odcinków dróg wojewódzkich i kilka na trasach krajowych.
Na trasie nr 7 Kielce- Kraków zasypana jest droga w Klemencicach pod Wodzisławiem. Na krajowej 9 Radom-Rzeszów tiry zablokowały drogę we Włostowie.Trasa nr 74 Piotrków -Kielce- Kraśnik zablokowana jest w miejscowości Gołoszyce i Wyszmontów.
Nieprzejezdna jest także droga 78 Chmielnik- Jędrzejów -Katowice na odcinku Chmielnik- Kije. Na trasie 79 Warszawa - Sandomierz- Kraków zasypany jest odcinek Wyszmontów-Sandomierz , a także Kostucina-Stanisławów.
Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych apeluje, aby na trasy nie wyjeżdzały samochody ciężarowe, a Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody świętokrzyskeigo , aby w ogóle nie wyjeżdzać z domów samochodami.

W związku z trudymi warunkami pogodowymi i problemami z dotarciem dzieci i nauczycieli do szkół wójtowie 6 gmin leżących w Gorach świętokrzyskich zawiesili do końca tygodnia zajęcia w szkołach podstawowych i gimnazjach.


Nadal bardzo trudna jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny. Z tras krajowych nieprzejezdny jest 13-kilometrowy odcinek drogi nr 74 Janów - Frampol pomiędzy Frampolem i Gorajcem. Na pozostałych trasach krajowych też warunki są bardzo trudne. W wielu miejscach nawet na drogach głównych Lubelszczyzny, na przykład 17-stce Lublin-Zamość, czy 19-stce Lublin - Rzeszów, ruch możliwy jest jedynie jednym pasem.
Znacznie gorzej jest na drogach wojewódzkich. W całym regionie nie jest przejezdnych ponad 20-ścia odcinków o łącznej długości ponad 300-tu kilometrów. Najdłuższy nieprzejezdny odcinek to trasa Piaski-Żółkiewka-Nielisz. Tam drogowcy usuwają zaspę, której długość ma 43 kilometry. Sytuacja pogarsza się - w całym województwie pada, a silny wiatr nawiewa śnieg na drogi z poboczy. Najtrudniej jest na drogach lokalnych. W niektórych powiatach, na przykład chełmskim, hrubieszowskim czy tomaszowskim nieprzejezdnych jest ponad 70 procent dróg powiatowych.Na Opolszczyźnie nieprzejezdnych jest kilka odcinków dróg wojewódzkich i pięć odcinków dróg krajowych.
Na autostradzie A-4 w większości nawierzchnia biała. Najtrudniejsze warunki na autostradzie panują w okolicy Góry Świętej Anny. Na pozostałych drogach krajowych Opolszczyzny kierowcy napotkają zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe.


Na Dolnym Śląsku komunikacyjny paraliż.
Stopniowo rozładowuje sie zatory na trasach do Jawora, Złotoryi i Głogowa.
mimo wysiłków drogowców nie poprawiła sie sytuacja na drogach wojewódzkich w regionie wałbrzyskim. Na drodze 382 kilkadziesiąt samochodow stoi w korku. Nieprzejezdna jest droga Bystrzyca Kłodzka-Polanica Zdrój.
Pogarsza się sytuacja na drogach regionu jeleniogórskiego.
Zablokowana jest droga Jelenia Gora-Zgorzelec. Nieprzejezdna jest droga Kamienna Góra-Mieszkowice.
Turyści wybierający się w Karkonosze powinni raczej odłożyć podróż. Do górskich miejscowości nie można dojechać, a ponadto bardzo niebezpiecznie jest na szlakach. GOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Dramatyczna sytuacja jest na drogach Wielkopolski, w okolicach Kępna. W zaspach stoją setki samochodów. Służby drogowe, policja i straż pożarna mówią o prawdziwej klęsce. Krajowa droga nr 11. jest nieprzejezdna na kilkunastokilometrowym odcinku z Kępna do Siemianic. Nie ma objazdów zamkniętego fragmentu trasy z Poznania do Bytomia, ponieważ drogi wojewódzkie i lokalne są również całkowicie zasypane. Na trasie utknęło wiele tirów, które nie mogą zawrócić. Dziesiątki aut stoją na parkingach i placach w Kępnie, czekając na otwarcie trasy.

W wojewodztwie łódzkim wszystkie drogi są przejezdne, ale na niektórych drogach panuja tak trudne warunki jazdy, że prędkość jazdy dochodzi jedynie do 15 kilometrow na godzinę.

Trudne warunki jazdy panują na drogach Podlasia. Po
nocnej odwilży obecnie temperatura spadła poniżej zera i jest bardzo niebezpiecznie. Nieprzejezdne sa dwa odcinki dróg wojewódzkich w okolicy łomży . Pierwszy to droga nr 679 z Łomży do Mężenina, drugi to droga nr 648 na odcinku Przytuły - Stawiski. Jak informuje dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - Krzysztof Kondraciuk - cały czas pracuje tam ciężki sprzęt. Drogi te powinny być przejezdne około południa . Synoptycy zapowiadają w ciągu dnia silny i porywisty wiatr, który będzie nawiewał śnieg z pól.


Fatalna sytuacja jest na drogach Warmii i Mazur.
Zablokowana jest droga krajowa numer 16-cie w miejscowości Laseczno koło Iławy. ślizgające się na podjazdach ciężarówki blokują drogę numer 16-cie między Ostródą a Iławą. Zablokowana jest też droga z Ostródy do Lubawy. Ostródzka policja nie będzie wpuszczała samochodów ciężarowych na drogi wiodące do Iławy i Lubawy.
Nadal zablokowana jest droga numer 527 na odcinku Rychliki-Dymnik, droga z Zalewa do Przezmarka, trasa między Miłakowem a Dobrym Miastem oraz droga numer 519 w miejscowości Gajdy przy granicy państwa.
Duże kłopoty z przejazdem są również na drodze numer 542 Zapieka-Gietrzwałd - tam przejazd blokuje TIR tkwiący w zaspie. Ciężarówka blokuje częściowo ruch na drodze z Lubawy do Lidzbarka Welskiego w miejscowości Mątowo. Zła sytuacja jest również w Olsztynie. Na wzniesieniach co kilka minut ruch blokują autobusy i ciężarówki. W poblizu Olsztyna nieprzejezdne są drogi Świątki-Skolity, Jonkowo-Pupki i Olsztyn-Tuławki.
Autobusy PKS-u mają nawet godzinne opóźnienia. Część utkwiła w zaspach na drogach dalszej kolejności zimowego utrzymania.

Na Suwalszczyźnie nie wszystkie dzieci dotarły dziś do szkół.
Zajęcia lekcyjne zawiesiły m.in władze gmin Rutka Tartak i Wiżajny.
Całkowicie zasypane są niektóre wsie w okolicach Masudki, Tartaku,
Baranowa, Hańczy i wielu innych miejscowościach w tych gminach.
Jan Racis - wójt gminy Rutka Tartak przewiduje, że zajęcia w szkołach
zostaną wznowione w najbliższy poniedziałek - 7-go stycznia.

Na Pomorzu Środkowym wszystkie drogi są przejezdne, choć z utrudnieniami. Główne utrudnienia to znaczne zwężenie jezdni i śliskość.
Na drogach wojewódzkich w regionie pracuje nie tylko ciężki sprzęt odśnieżający, ale i maszyny budowlane. Za pomocą spychaczy i koparek służby drogowe usuwają z dróg i poboczy nadmiar śniegu. Kłopoty sprawia też kierowcom i pieszym porywisty wiatr.

Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych i policja apelują do kierowców o zrezygnowanie z podróży samochodem, a jeśli to niemożliwe - o ostrożną i rozważną jazdę, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drogach.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie