Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Na ratunek" zagrało 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP

0
Podziel się:

To już kolejna zbiórka na dzieci i seniorów. Tymczasem prawicowi politycy ostro atakują Jurka Owsiaka.

"Na ratunek" zagrało 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP
(PAP/Tomasz Gzell)

W czasie 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się już zebrać blisko 35 mln zł. Wolontariusze zbierali na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych. Dla jednych szlachetna akcja charytatywna. Dla innych - jedna z wielu zbiórek pieniędzy zorganizowana przy ogromnym wsparciu państwa. Politycy są podzieleni w ocenach efektów orkiestry Owsiaka.

Aktualizacja: 23:55

Jak do tej pory w czasie 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać blisko 35 mln zł. W tym roku WOŚP gra pod hasłem _ Na ratunek _ - 120 tys. wolontariuszy zbierało pieniądze na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty

_ - Ludzie wspaniale grają pod każdą szerokością geograficzną - _ powiedział Jurek Owsiak podczas konferencji. Zapowiedział, że przez najbliższe dwie godziny będą trwały podsumowania finału. Do północy spływają informacje ze sztabów i od wolontariuszy.

Jak poinformował rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies ponad 5 mln zł udało się zebrać dzięki zbiórkom elektronicznym. Zachęcił, żeby brać udział w aukcjach internetowych. Przypomniał, że wystawiać nowe przedmioty można do końca stycznia, a ostatnie aukcje zakończą się dopiero 14 lutego.

Zebrane podczas 22. Finału WOŚP pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

W tym roku WOŚP po raz drugi już gromadzi pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

Według danych ponad 5 milionów osób w Polsce ma powyżej 65 lat. W ciągu najbliższych 20 lat liczba osób w tym wieku ulegnie podwojeniu. Najważniejsze jest objęcie kompleksowym programem badań seniorów, którzy mają powyżej 80-ciu lat.

W miarę spokojnie, ale są kradzieże

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że podczas kwest WOŚP odnotowano w kraju 45 incydentów. Zgłoszenia dotyczyły głównie kradzieży lub uszkodzenia puszek. Zdarzały się też pojedyncze przypadki wyciągania ze skarbonek WOŚP pieniędzy przez samych kwestujących.

_ - Do jednostek policji doprowadzono 25 osób, zatrzymano 15. Zagubiono osiem identyfikatorów, z czego jeden udało się odnaleźć. Jedna z interwencji dotyczyła zasłabnięcia wolontariusza - była to osoba nietrzeźwa i pod wpływem środków odurzających _ - poinformował Sokołowski.

_ - Biorąc pod uwagę, że pieniądze zbiera ponad 120 tys. osób, to oceniamy, że kwesta przebiega bezpiecznie i spokojnie _ - dodał. Nad bezpieczeństwem podczas Finału czuwało kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich.

Politycy pokłóceni o WOŚP

Eurodeputowany Solidarnej Polski Jacek Kurski nie jest w zostanie zaakceptować propagowanego przez Jurka Owsiaka hasła _ Róbta co chceta _. Polityk twierdzi, że przeceniamy znaczenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jacek Kurski wyliczał, że WOŚP przeznacza 34 miliony na sprzęt - z 50 milionów, które zbiera. Budżet NFZ wynosi tymczasem 68 miliardów złotych, czyli dwa tysiące razy więcej.

Poseł Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu nie może zrozumieć, jak politycy prawicy mogą krytykować akcję charytatywną. _ To są podli ludzie, którzy nie rozumieją tej idei _ - przekonuje poseł.

Adam Hofman z PIS twierdzi, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie jest w stanie poprawić wizerunku ministra zdrowia. _ Polacy jednego dnia zrzucają się na problemy służby zdrowia, ale co miesiąc wszyscy płacą na NFZ i te składki są marnowane przez urzędników i samego ministra. _ - powiedział Adam Hofman.

Doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz podkreśla, że akcja ma także walor wychowawczy, czego chyba nie dostrzegają przeciwnicy Jerzego Owsiaka. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wsparła para prezydencka. W imieniu swoim i męża pieniądze do puszki jednego z wolontariuszy akcji w Warszawie wrzuciła Anna Komorowska.

_ - Warto wyjść, nawet jak będzie padało, żeby orkiestrę zasilić. Nawet na chwilę tylko, do najbliższej puszki _ - powiedziała małżonka prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)