Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na tegoroczne święta wydamy średnio 1300 złotych

0
Podziel się:

W tym roku uważniej będziemy wydawać pieniądze na świąteczne zakupy. Ale chętniej niż reszta Europejczyków kupimy upominki przez internet.

Na tegoroczne święta wydamy średnio 1300 złotych
(18percentgrey/Dreamstime)

W tym roku uważniej będziemy wydawać pieniądze na świąteczne zakupy. Wybierzemy tańsze, bardziej użyteczne prezenty w sklepach oferujących niższe ceny. Chętniej niż reszta Europejczyków kupimy upominki przez internet.

W tym roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina wyda około 1 280 złotych, a to oznacza, że w porównaniu z wydatkami na Gwiazdkę 2011 Polacy planują zwiększyć swój budżet o prawie 12 procent.

Jesteśmy coraz bardziej otwarci na nowe technologie - częściej niż inni Europejczycy zrobimy zakupy świąteczne przez Internet. Od pozostałych mieszkańców kontynentu różni nas także zwracanie baczniejszej uwagi na walor edukacyjny upominków dla najmłodszych. Takie m.in. wnioski płyną z badania _ Zakupy Świąteczne 2012 _ przeprowadzonego w 18 krajach przez firmę doradczą Deloitte.

Jak pokazuje badanie firmy doradczej Deloitte Polacy nie zamierzają ograniczać swojego budżetu świątecznego. Na tegoroczne wydatki przeznaczą prawie 12 procent więcej, niż wydali w ubiegłym roku. Okazuje się jednak, że przed zeszłorocznymi świętami przeszacowaliśmy plany zakupowe.

Według deklaracji z 2011 roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi mieliśmy zamiar przeznaczyć około 1 900 złotych. W rzeczywistości wydaliśmy o 750 złotych mniej. Wśród europejskich narodów także Włosi rozminęli się ze swoimi planami, za to Grecy i Słowacy znacznie niedoszacowali ostatecznych wydatków. Precyzyjne określili i faktycznie zrealizowali swoje plany w 2011 Niemcy.

Bożonarodzeniowy budżet statystycznej europejskiej rodziny będzie niemal taki sam jak w ubiegłym roku i wyniesie 2 420 złotych. Czy i w tym roku Polacy znów wydadzą mniej, niż zaplanowali – nie wiadomo. Ale badanie Deloitte sygnalizuje, że coraz bardziej zaczynamy odczuwać skutki europejskiego kryzysu.

Magdalena Jończak, dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte„twierdzi, że Polacy byli dotąd większymi optymistami. Obecnie 46 procent badanych ocenia, że polska gospodarka jest w złej kondycji. Odmiennego zdania jest tylko 13 procent. Jeszcze więcej, bo niemal połowa uważa, że sytuacja pogorszy się w 2013 roku.

Ośmiu na dziesięciu badanych sięgnie do swoich oszczędności, a tylko co czwarty pokryje wydatki płacąc kartą kredytową. Jedynie 5 procent zamierza zaciągnąć na ten cel kredyt w banku lub zapożyczyć się u znajomych. Gdzie zatem Polacy będą szukać oszczędności?

Zamierzają kupować w tańszych sklepach (81 procent) i obdarowywać najbliższych mniej kosztownymi (76 procent) i przecenionymi (69 procent) prezentami. Polacy, podobnie jak reszta Europejczyków, przy wyborze prezentów będą się kierować głównie ich użytecznością, a nie kupować pod wpływem impulsu.

Z ankiety przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że najbardziej wymarzonym prezentem dla statystycznego Europejczyka jest gotówka, która pierwszy raz od lat wygrała z książkami. W Polsce choć popularność gotówki również jest wysoka (40 procent), niewielką przewagą wygrała jednak książka (41 procent).

Jeszcze w ubiegłym roku gotówka znajdowała się na trzecim miejscu, w tym zaś wyprzedziła tak popularne perfumy i kosmetyki (37 procent). Coraz więcej z nas marzy o tabletach (24 procent wzrost o 10 p.p. rok do roku) oraz smartfonach (22 procent wzrost o 9 p.p. rok do roku).

Na tle Europejczyków pozytywnie wyróżniają nas prezenty dla dzieci, myślimy bowiem o ich rozwoju intelektualnym i edukacji. Dlatego kupujemy im zabawki edukacyjne i naukowe (30 procent), książki oraz gry i puzzle (po 24 procent). W pierwszej dziesiątce pojawiły się także odzież i obuwie (14 procent), co może wskazywać na to, że stawiamy na tak nielubiane przez najmłodszych tzw. _ pożyteczne prezenty _.

Badanie przeprowadzono w 18 krajach Europy. Jest to szesnasta edycja w Europie, a czwarta w Polsce. Badanie przeprowadzono wśród 18 587 pełnoletnich osób, w tym 784 z Polski.

Czytaj więcej o wydatkach Polaków w Money.pl
Kto czuwa nad finansami organizacji pozarządowych? Kondycja sporej części polskich fundacji i stowarzyszeń nie jest najlepsza. Trzy na cztery z nich nie posiadają żadnych rezerw finansowych.
Tam sytuacja finansowa szpitali poprawia się Sytuacja finansowa 47 jednostek ochrony zdrowia, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego, poprawia się.
Mamy z tym poważny problem. Gra idzie o 500 miliardów złotych Zdaniem ekspertów sytuację mogłyby zmienić odpowiednie zachęty podatkowe.
raport
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)