Notowania

gazociąg nabucco
04.03.2013 20:30

Nabucco-TANAP: Podpisano memorandum o współpracy

Obie strony potwierdziły oficjalnie zgodę na wymianę informacji technicznych o charakterze strategicznym i wsparcie dla projektu Nabucco w celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Nabucco Gas Pipeline International GmbH i TANAP (Trans Anatolian Pipeline) podpisały w Wiedniu memorandum o współpracy technicznej dotyczącej budowy gazociągu Nabucco, który ma dostarczać surowiec z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej.

Obie strony potwierdziły oficjalnie zgodę na wymianę informacji technicznych o charakterze strategicznym i wsparcie dla projektu Nabucco w celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla Unii Europejskiej.

Dyrektor zarządzający konsorcjum Nabucco Reinhard Mitschek powiedział, że podpisanie memorandum _ stanowi znaczący krok w przyspieszeniu inwestycji Nabucco i zmniejszenia uzależnienia Europy od dostaw rosyjskiego gazu _. Dyrektor przypomniał, że projekt jest wspierany przez Unię Europejską, ponieważ _ ma to być pierwszy niezależny od Gazpromu gazociąg łączący Europę z bogatymi złożami gazu w republikach byłego ZSRR _.

W skład konsorcjum Nabucco wchodzą: węgierski MOL, austriacka spółka naftowa OMV, niemiecki koncern RWE, turecka spółka BOTAS, bułgarski Bulgargaz i rumuński Transgaz. Pierwszym krokiem grupy TANAP ma być wybudowanie gazociągu poza Unią Europejską, który doprowadzi surowiec ze złóż kaspijskich do granicy turecko-bułgarskiej. Następnym etapem budowy ma być przedłużenie korytarza gazowego przez Rumunię i Węgry do węzła rozdzielczego w Baumgarten an der March w północnej Austrii.

Po rezygnacji z pierwotnego, bardziej kosztownego projektu Nabucco, który miał w planie pozyskanie m.in. gazu z Iranu, nowa, bardziej okrojona wersja Nabucco-West zakłada jedynie doprowadzenie gazu do Austrii na granicach Unii Europejskiej z azerbejdżańskiego złoża Szach Deniz 2. Krytycy projektu wskazują nadal na jego ryzyka polityczne i wysokie nakłady. W przypadku pozytywnej decyzji konsorcjum gazociąg zostanie zbudowany w roku 2017. Jego koszt wyniesie 12 mld dol. Azerbejdżan będzie w takim przypadku dostarczał początkowo 16 mld metrów sześciennie gazu rocznie.

Tagi: gazociąg nabucco, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz