Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
globalizacja
23.01.2007 11:16

Nadchodzi nowa fala globalizacji

Światowy eksport zwiększy się do 2015 roku o jedną czwartą, ten z Chin i Indii - trzykrotnie!

Podziel się
Dodaj komentarz

Światowy eksport zwiększy się do 2015 roku o jedną czwartą, ten z Chin i Indii - trzykrotnie, przewiduje szwajcarski instytut Prognos w raporcie dla "Handelsblatt".

„W najbliższych latach karty gospodarki światowej zostaną na nowo rozdane”, mówi ekspert ds. gospodarki światowej Prognos - Kai Gramke. Już za dwa lata Niemcy stracą pozycję eksportowego mistrza świata na rzecz Chin.

„To dopiero początek globalizacji”, mówi Gramke. Według Prognos, światowy eksport wzrośnie do roku 2015 o 76 procent. W gospodarce światowej masywnie wzrośnie znaczenie Chin, Indii oraz innychkrajów azjatyckich. Co trzeci produkt eksportowy (35 procent) będzie pochodził z tego regionu – na dzień dzisiejszy, co czwarty (28 procent). Do roku 2015 eksport Chin oraz Indii wzrośnie trzykrotnie.

Niemieccy eksporterzy zacierają ręce

_ Według studium Prognos, dla europejskich przedsiębiorstw nowa fala globalizacji to jednocześnie przekleństwo i dobrodziejstwo . Z jednej strony otwierają się nowe, ogromne rynki zbytu na całym świecie, z drugiej wzrasta konkurencja na rynku krajowym. _W najbliższych latach niemieccy eksporterzy zrobią interesy życia. Prognos oczekuje, że eksport będzie rósł o ponad pięć procent rocznie, a tylko w roku 2015 jego wartość wyniesie 1,346 mld euro. Wliczając w to eksport usług, będzie to 44 procent PKB – prawie dwa razy tyle, co na początku lat 90.

Wzrośnie też import a wraz z nim konkurencja na rynku krajowym. Niemiecka gospodarka musi przystosować się do nowych warunków, podkreśla Juan Rigall z firmy konsultingowej Droege&Comp. "Przedsiębiorstwa, które miały do dziś jasno zdefiniowane i oddzielone od siebie rynki, będą musiały konkurować na poziomie rynków globalnych”.

_ Globalizacja będzie także tematem Światowego Forum Gospodarczego w Davos, które rozpoczyna się w środę. Politycy, naukowcy i menedżerowie mają dyskutować o międzynarodowej władzy oraz przenoszeniu dobrobytu, jakie niesie ze sobą rozwój rynków światowych. _ Kluczowe branże dadzą sobie radę

Jak podkreśla Prognos, wiele z kluczowych branż w Niemczech, które współzawodniczą dziś na rynkach międzynarodowych, utrzyma swą pozycję a nawet zdoła zwiększyć swój eksport. Według Prognos, do zwycięzców należeć będzie przemysł motoryzacyjny - eksport w tej branży może wzrosnąć o sześć procent rocznie.

Roczny eksport do krajów Europy Wschodniej wzrośnie o 8,9 procent, a do krajów azjatyckich o 9,5 procent. Dobrych wyników spodziewać się mogą także firmy produkujące sprzęt medyczny, pomiarowy oraz producenci maszyn. Do zwycięzców należą także usługodawcy – szczególnie z branży logistyki. Globalizacja napędza usługi związane z przewożeniem, magazynowaniem oraz dystrybucją towarów.

Tagi: globalizacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz