Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nadużycia przy budowie autostrad. PiS interweniuje

0
Podziel się:

Do prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy budowie autostrady A2 na odcinku C z Łodzi do Warszawy.

Nadużycia przy budowie autostrad. PiS interweniuje
(Reporter)

Do prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy budowie autostrady A2 na odcinku C z Łodzi do Warszawy.

Posłowie Andrzej Adamczyk i Krzysztof Tchórzewski powiedzieli na konferencji prasowej w Sejmie, że zdecydowali się zawiadomić prokuraturę po informacjach o nieprawidłowościach, które otrzymali 14 marca na spotkaniu z przedstawicielami podwykonawców prowadzących pracę na odcinku autostrady A2 przejętym przez spółkę Dolnośląskie Surowce Skalne po chińskim konsorcjum COVEC.

_ - Mamy mniej niż 100 dni do Euro 2012. Staramy się o to, żeby przejezdność (autostradą) miała miejsce. Grozi nam w tej dziedzinie spora kompromitacja. Uzyskaliśmy informacje, że nie tylko na budowie autostrady jest niechlujstwo wykonawców, nie tylko są problemy z ich doborem wykonawców i stanem ich finansów, ale także wiele jest spraw, które wskazują na to, że niektóre efekty działań na budowie mogą sugerować podejrzenie przestępstwa _ - powiedział Tchórzewski.

_ - Wskazujemy w uzasadnieniu, że rodzaj stosowanych materiałów przy budowie autostrady A2, sposób wykonania robót - niezgodność z technologiami, zasadami, przyjętymi procedurami - mógł doprowadzić do wymiernych strat w postaci niewłaściwie wykonanych obiektów autostradowych, nasypów, nawierzchni i będzie skutkował koniecznością przeprowadzenia remontów, a tym samym obciąży budżet państwa _ - dodał Adamczyk.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/204739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;tylko;narodowy;i;a2;oto;najwieksze;buble;ostatnich;lat,21,0,1031701.html) Nie tylko Narodowy i A2. Oto największe buble ostatnich lat

W zawiadomieniu wskazano również, że przedstawiciele podwykonawców poinformowali ich, że DSS nie dokonuje na czas rozliczeń finansowych.

Poseł PiS zaznaczył, że budowa, na której wykonawcy są świadomi, że stosuje się materiały i technologie nieprzewidziane w projekcie, jest niezgodna z przepisami. Dodał, że o nieprawidłowościach zawartych w doniesieniu posłowie PiS informowali w poniedziałek ministra transportu Sławomira Nowaka.

Przedstawiciel DSS Marek Klat powiedział, że mówienie o nieprawidłowościach dotyczących jakości wykonania elementów autostrady jest nieuzasadnione. - _ Odbiory jakościowe tak przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, jak i DSS od podwykonawców były tak restrykcyjne, że rozmowa o odchyleniach jakościowych jest niewłaściwa _ - stwierdził.

Klat przyznał, że w związku z intensywnymi pracami na budowie autostrady powstały zatory w wypłatach dla podwykonawców. - _ Głównym powodem była niemożność ustalenia salda. Podwykonawcy żądali większych pieniędzy, natomiast DSS twierdził, że za dany zakres i sposób wykonania przysługują mniejsze kwoty _ - powiedział Klat.

Odcinek C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą buduje konsorcjum firm Boegl&Krysl i Dolnośląskie Surowce Skalne. W połowie stycznia br. na spotkaniu przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z przedstawicielami konsorcjum oraz banków finansujących budowę odcinka C ustalono, że prace zostaną przeorganizowane, a część prac DSS przejmie Bogl&Krysl.

Od 13 marca firma Bogl&Krysl przejęła od DSS całość robót na odcinku C autostrady A2. Partnerzy konsorcjum podpisali aneks do umowy, na mocy którego spółka Bogl&Krysl została liderem konsorcjum, którego członkiem nadal pozostaje DSS.

W połowie lutego przedstawiciele DSS oceniali, że w ciągu 15 tygodni są w stanie zapewnić przejezdność odcinka C autostrady A2 Stryków-Konotopa. Na początku marca firma DSS przedstawiła program usunięcia wykrytych szczelin i spękań - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

O budowie autostrad czytaj w Money.pl
Będą łatać autostrady. Już zdążyły popękać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dostała już wszystkie programy naprawcze od wykonawców autostrad A1 i A2.
Zaskakująca zmiana wykonawców na A2 Dolnośląskie Surowce Skalne oddały całość robót na jednym z odcinków autostrady.
Klątwa nad A2: Są winni miliony. Bankructwo? Z budową nie poradził sobie chiński Covec. Wygląda na to, że polski wykonawca też ma poważny kłopot.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)