Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nafta polska
09.02.2006 09:02

Nafta Polska do likwidacji

Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o likwidacji Nafty Polskiej. Do końca I kwartału zostaną zakończone przygotowania, a sam proces likwidacji potrwa około roku. Mimo to będzie kontynuowany proces prywatyzacji spółek wielkiej syntezy chemicznej

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o likwidacji Nafty Polskiej. Do końca I kwartału zostaną zakończone przygotowania, a sam proces likwidacji potrwa około roku. Mimo to będzie kontynuowany proces prywatyzacji spółek wielkiej syntezy chemicznej - poinformowało MSP w komunikacie.

Wcześniej w środę, podczas posiedzenia rządu wiceminister skarbu Paweł Szałamacha zapowiedział, że resort zamierza zlikwidować Naftę Polską.

"Ministerstwo Skarbu Państwa zbadało racjonalność istnienia spółki Nafta Polska SA i podjęło decyzję o jej likwidacji. MSP doszło do przekonania, że Nafta Polska SA jest zbędnym, kosztownym ogniwem wykonywania praw własności z akcji przez Skarb Państwa i nie tworzy wartości dodanej dla gospodarki" - podał resort w komunikacie.

Dodał w nim, że likwidacja nastąpi po zmianie statutu Nafty Polskiej tak, aby w wyniku likwidacji, zapewnić przejście własności akcji spółek sektora naftowego, tj. m.in. PKN Orlen SA, Grupy Lotos SA i Naftobaz sp. z o.o., na Skarb Państwa.

"Zarazem kontynuowana będzie przez Naftę Polską (w likwidacji) prywatyzacja spółek wielkiej syntezy chemicznej: Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna SA, Zakładów Chemicznych Zachem SA, Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA i Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach SA" - poinformowało MSP.

Dodało, że do końca I kwartału zostaną zakończone przygotowania prawne do rozpoczęcia likwidacji, a sama likwidacja potrwa około roku.

Właścicielem Nafty Polskiej jest skarb państwa. Spółka zajmuje się restrukturyzacją i prywatyzacją firm z sektora naftowego i wielkiej syntezy chemicznej.

Tagi: nafta polska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz