Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagrody dla prezydium Sejmu. Palikot wycofał poparcie dla Nowickiej

0
Podziel się

Palikot: To cholernie trudna decyzja, ale chodzi o pryncypia.

Nagrody dla prezydium Sejmu. Palikot wycofał poparcie dla Nowickiej
(PAP/Radek Pietruszka)
bCZsfqZh

Klub Ruchu Palikota wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej (na zdj.) jako wicemarszałek Sejmu i zapowiada wniosek o jej odwołanie. - _ To cholernie trudna decyzja, ale chodzi o pryncypia _ - powiedział Janusz Palikot. Decyzja to pokłosie przyjęcia przez Nowicką nagrody za 2012 rok.

Lider RP Janusz Palikot powiedział dziennikarzom, że decyzja o wycofaniu rekomendacji klubu dla Nowickiej została podjęta w głosowaniu tajnym zdecydowaną większością głosów. Wcześniej taką rekomendację przyjęło prezydium klubu. Jak mówił Palikot, było 30 głosów _ za _; sam - jak przyznał - również tak głosował.

Podkreślił, że to była _ cholernie trudna decyzja, cały dzień się wszyscy nad tym zastanawiali _. - _ Ona jest trudna dlatego, że mamy wszyscy, muszę powiedzieć z całym naciskiem, jak najlepsze zdanie na temat Wandy Nowickiej, jest to osoba wartości, idei, jedna z osób, które są ikoną tego wszystkiego, dlaczego jesteśmy w polityce _ - powiedział Palikot.

Podkreślał, że politycy klubu są skłonni uwierzyć Nowickiej, że nie brała udziału w decyzji prezydium o premiach. - _ Niemniej ze względu na fundamentalne pryncypia Ruchu Palikota uznaliśmy, że musimy dać wyraźny sygnał w Polsce, że nie ma żadnej wątpliwości, że my tu nie jesteśmy dla pieniędzy czy dla stanowisk _ - tłumaczył.

bCZsfqZj

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/175/m201135.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;przyznala;premie;dla;prezydium,33,0,1237793.html) *Ludzie zaciskają pasa, a premia marszałków to 245 tys. złotych * Money.pl pyta ekspertów, czy to nie przesada, aby w kryzysie przyznawać takie bonusy? - _ Niezależnie nawet od tego, że być może trochę krzywdzimy Wandę tą decyzją, ale powinniśmy ją podjąć po prostu w imię tych zasad _ - dodał. Podkreślił, że nawet jeśli decyzja _ może nieść bardzo istotne skutki _ dla klubu Ruchu, to politycy RP _ muszą być bezkompromisowi _.

Sama Nowicka wyszła z sali posiedzeń klubu tuż po decyzji o cofnięciu jej rekomendacji. Dziennikarzom powiedziała, że spodziewała się takiej decyzji. Nie chciała sprawy komentować szerzej, jak mówiła, musi się zastanowić i poradzić innych. Pytana, czy rozważa odejście z klubu RP w związku z decyzją, odparła: _ W życiu trzeba rozważać wszystkie możliwości _.

Palikot pytany, czy Nowicka zostanie w klubie RP, odpowiedział, że _ nie dała mu żadnej podstawy do myślenia, że będzie inaczej _. Na pytanie, czy nie boi się, że posłanka może przejść np. do klubu SLD, odpowiedział: _ Gdybym się bał takich rzeczy, to byśmy nie podejmowali tego tematu. Jeśli w tej sytuacji ktoś przechodzi do innego klubu, to dobrze, że podjęliśmy tę decyzję _. - _ To jest trudna dla niej decyzja, ale ona jest osobą heroiczną, która przez całe lata dała świadectwo, że nie jest dla pieniędzy i dla kariery _ - mówił Palikot.

Szef RP pytany, czy klub Ruchu złoży formalny wniosek o odwołanie Nowickiej, potwierdził. - _ I zakładam, że ta dotychczasowa praktyka w parlamencie, że kluby rekomendują według swej wielkości i nic nie stanie na przeszkodzie, by ktoś inny z naszego klubu pełnił tę funkcję _ - dodał.

bCZsfqZp

Pytany o możliwe kandydatury, odparł, że w piątek lub w najbliższych dniach zbierze się prezydium i klub Ruchu Palikota, by zastanowić się, kogo rekomendować na tę funkcję. - _ Nie ma dziś żadnego kandydata _ - dodał. Dopytywany, podkreślił, że na pewno _ nie będzie to Janusz Palikot ani Andrzej Rozenek _.

Na pytanie, czy będzie to kobieta, odparł, że jest silny argument za tym, by to była kobieta. - _ Ale nie jest to oczywiście łatwe, bo nie mamy zbyt wielu kobiet w klubie, więc będziemy ważyć różne racje _ - dodał. Dopytywany o Annę Grodzką powiedział: _ nie umiem tego powiedzieć _.

Zgodnie z regulaminem Sejm odwołuje wicemarszałka, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W środę _ Super Express _ napisał, że marszałek Ewa Kopacz i wicemarszałkowie Sejmu otrzymali nagrody za 2012 rok - łącznie wyniosły one blisko 250 tys. złotych. Ewa Kopacz otrzymała 45 tys. złotych, wicemarszałkowie: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Wanda Nowicka (RP), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) - po 40 tys. złotych.

bCZsfqZq

Wanda Nowicka to wieloletnia działaczka na rzecz legalizacji aborcji, feministka, b. szefową Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Startując do Sejmu z listy Ruchu Palikota, przekonywała: _ wierzę, że lepsza Polska jest możliwa _. Nowicka została wicemarszałkiem dopiero w drugim podejściu.

bCZsfqZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)