Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.07.2005 15:41

Najbogatsze państwa świata pomogą najbiedniejszym - po szczycie w Szkocji

Kraje grupy G-8 zwiekszą pomoc dla Afryki o 50 miliardów dolarów. Wesprą także 3 miliardami dolarów Autonomię Palestyńską i anulują długi najbiedniejszych państw Afryki. Takie decyzje podjęli przedstawiciele ośmiu najbardziej najbogatszych państw świata na szczycie w szkockim Gleneagles.

Podziel się
Dodaj komentarz

Brytyjski premier Tony Blair, który przedstawił efekty spotkania przywódców państw G-8, powiedizał, że zdecydowano również o kierunkach działań w Afryce na najbliższe lata. Chodzi o wprowadzenie powszechnego dostępu do leków na AIDS i pomoc dla afrykańskich rządów, przestrzegających prawa.

Tony Blair podkreślił, że wszystkie te działania nie dadzą efektu od razu, ale stanowią realną alternatywę dla terroryzmu, dającą nadzieję na lepszą przyszłość.

Zapowiedziano także próbę liberalizacji handlu. Zdaniem ekonomistów właśnie bariery handlowe uniemożliwiają rozwój afrykańskim producentom żywności. Bogate kraje utrzymuja bowiem zaporowe cła na ich produkty, same z kolei dopłacają do eksportu własnej żywności, także do Afryki. Afrykańscy producenci nie mogą dlatego sprostać konkurencji z dotowanym eksportem.

Liderzy G-8 zdecydowali się też zacząć rozmowy na temat walki z globalnymi zmianami klimatu. Nowe dyskusje na temat ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z udziałem państw G-8 oraz krajów rozwijających się mają się rozpocząć w listopadzie.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz