Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najlepiej żyje się w Finlandii

0
Podziel się:

Kraje nordyckie są najbardziej zielone i ekologicznie czyste, a najlepszym krajem do życia jest mimo ciężkich zim Finlandia.

Najlepiej żyje się w Finlandii

Kraje nordyckie są najbardziej zielone i ekologicznie czyste, a najlepszym krajem do życia jest mimo ciężkich zim Finlandia - wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez wydawnictwo Rider's Digest.

Po Finlandii kolejne miejsca zajęły Islandia, Norwegia, Szwecja i Austria.

"Finlandia wygrała dzięki wysokim ocenom czystości wody i powietrza, niskim wskaźnikom zachorowalności dzieci oraz wysokim standardom ochrony obywateli przed zanieczyszczeniami i katastrofami naturalnymi" - napisano w opracowaniu wydawnictwa specjalizującego się w poradnikach i literaturze faktu.

Na liście 141 państw na 23. miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, na 25. W.Brytania, na 84. Chiny. Na samym dole znalazły się kraje afrykańskie. Reuter, który poinformował o nowym opracowaniu, nie podał na razie miejsca Polski.

Osobno oceniono miasta świata. Wśród 82 sklasyfikowanych metropolii na pierwszym miejscu znalazł się Sztokholm, a na kolejnych Oslo, Monachium i Paryż. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery miasta niemieckie. Nowy Jork jest 15., Londyn 27.

Najbrudniejsze są miasta azjatyckie, a spośród nich na samym dole znalazł się z powodu zanieczyszczenia powietrza Pekin, gospodarz przyszłorocznej Olimpiady.

Studium opracował amerykański ekonomista ochrony środowiska Matthew Kahn, który uwzględnił szeroki wachlarz czynników, od czystości wody pitnej i emisji gazów cieplarnianych po oświatę i dochody ludności.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)