Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mdm
14.09.2014 07:02

Najnowsze zmiany w MdM pomogą większym rodzinom?

Niektórzy kredytobiorcy w ramach programu od 1 stycznia będą mogli uzyskać dopłatę wyższą aż o 117 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ahorcado/CC/Flickr)

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) niedawno zaprezentowało projekt ustawy, która zmieni zasady programu Mieszkanie dla Młodych. We wspomnianym projekcie znalazło się rozwiązanie korzystne dla rodzin wychowujących przynajmniej trójkę dzieci.

Zgodnie z planami MIiR tacy beneficjenci rządowego programu od 1 stycznia 2015 r. będą mogli uzyskać dopłatę wyższą o 117 proc.. W Warszawie, Poznaniu i Gdańsku limit pomocy dla wielodzietnych rodzin najprawdopodobniej wyniesie 80 000 zł - 90 000 zł.

Warto sprawdzić, czy deweloperzy oferują obszerne lokale, których zakup mógłby zostać dofinansowany tak dużą kwotą.

Mieszkania nie wszędzie są dostępne

Dzięki danym portalu RynekPierwotny.pl można stwierdzić, że czteropokojowe lokale z dopłatą są dostępne w stolicach dwunastu województw. Takich mieszkań nie oferują deweloperzy działający na terenie Olsztyna, Opola, Rzeszowa i Szczecina. Mniej niż dziesięć dotowanych M4 można znaleźć w:

  • Białymstoku
  • Bydgoszczy
  • Katowicach
  • Gorzowie Wielkopolskim
  • Kielcach
  • Lublinie
  • Toruniu
  • Zielonej Górze

Znacznie lepsza sytuacja panuje na terenie sześciu największych ośrodków miejskich. Ich mieszkańcy dodatkowo mają do wyboru domy oferowane w pobliskich powiatach (patrz poniższy wykres). Pod względem liczby propozycji dla wielodzietnych beneficjentów MdM-u najlepiej prezentuje się Warszawa, Trójmiasto i Łódź. Spore problemy ze znalezieniem odpowiedniego lokum mogą mieć krakowskie i wrocławskie rodziny.

_ - Bardziej dokładne dane wskazują, że w dwunastu uwzględnionych lokalizacjach znajduje się 430 czteropokojowych mieszkań i domów z dopłatą - _ocenia Andrzej Prajsnar z Portalu RynekPierwotny.pl. Analizowane nieruchomości zwykle nie stanowią więcej niż 9 proc. - 10 proc. wszystkich ofert spełniających kryteria MdM-u.

Taki udział dotowanych mieszkań czteropokojowych i domów na razie odpowiada faktycznemu zainteresowaniu ze strony kupujących. W tym kontekście warto przypomnieć, że do 31 lipca b.r. osoby wychowujące przynajmniej dwójkę dzieci zaciągnęły mniej niż 4 proc. kredytów z rządową dopłatą.

Zasady rządowego programu to główna bariera

Łączna podaż analizowanych mieszkań i domów (430 sztuk) w skali całego kraju wydaje się bardzo mała. Mimo tego deweloperzy po zmianach w MdM-ie nie będą musieli znacząco powiększać oferty skierowanej do wielodzietnych klientów. Perspektywa otrzymania dopłaty wynoszącej nawet 80 000 zł - 90 000 zł z pewnością wyda się kuszącą dla wielu takich osób. Ich entuzjazm ostudzi jednak główne ograniczenie MdM-u.

W przyszłym roku (podobnie jak obecnie) dopłatę do wkładu własnego będą mogli otrzymać tylko wnioskodawcy, którzy nigdy wcześniej nie posiadali domu lub mieszkania. To znacząca różnica w stosunku do zakończonego programu Rodzina na Swoim (RnS). _ Warto przypomnieć, że dopłaty odsetkowe w ramach RnS były przyznawane również kredytobiorcom, którzy sprzedali poprzednie lokum - _dodaje Andrzej Prajsnar z Portalu RynekPierwotny.pl.

Zdecydowana większość osób wychowujących przynajmniej trójkę dzieci posiada już własny dom lub lokal. Dwukrotna podwyżka dopłat może być bardzo istotna tylko dla tych rodzin wielodzietnych, które mieszkają np. w domu lub lokalu należącym do teściów. Trudno jednak oczekiwać, że tacy beneficjenci znacząco poprawią wyniki rządowego programu.

Główną _ siłą napędową _ MdM-u są osoby bezdzietne. Kredytobiorcy nieposiadający dzieci do 31 lipca b.r. otrzymali prawie 77 proc. wszystkich dopłat. Ten wynik, który odbiega od prorodzinnych założeń MdM-u jest oczywistą konsekwencją zastosowanego ograniczenia. W polskich warunkach każdy program wspierający zakup pierwszego mieszkania będzie premiował głównie singli oraz bezdzietne małżeństwa.

MdM porażką?

W ciągu 8 miesięcy Polacy złożyli 10 184 wniosków o dopłatę do kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania w programie Mieszkanie dla młodych. Wartość dofinansowania wyniosła 231 mln zł.

Większość wniosków - 7795 dotyczyła mieszkań, których budowa zakończy się w tym roku i na takie nieruchomości trafi 176,7 mln zł dopłat.

Pozostałe 389 wniosków kredytowych z dofinansowaniem 54,3 mln zł, klienci zaciągnęli na nieruchomości, które zostaną oddane do użytkowania w 2015 i 2016 r. Jak podaje odpowiedzialny za MdM Bank Gospodarstwa Krajowego wartość inwestycji, na które zawarto umowy kredytowe wyniosła 1,971 mld zł.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Jeżeli banki przyznają kredyt na zakup mieszkania, to po spełnieniu warunków określonych przez program MdM, BGK przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.

Z informacji BGK wynika, że średnia powierzchnia mieszkań kupowanych w ramach MdM to ok. 53 m kw., a średnia cena za metr kw. sięga blisko 4,3 tys. zł. W przypadku domu jednorodzinnego jest to odpowiednio: ponad 83 m kw. i ok. 3,6 tys. za m kw.

Program MdM ma potrwać do 2018 roku. Łączne dofinansowanie kredytów ze strony państwa wyniesie 3,5 mld zł. Banki będą mogły skredytować zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie.

MdM wprowadza limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte pomocą państwa. Są one publikowane przez BGK.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ub.r. przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw., niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: mdm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz