Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Najnowszy sondaż partii politycznych. 27 proc. za rządami Tuska

Fot. PAP Radek Pietruszka

Poparcie dla rządu Donalda Tuska w maju zadeklarowało 27 proc. badanych przez CBOS, 43 proc. respondentów było mu przeciwnych; obojętny stosunek do Rady Ministrów wyraziło 27 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie miało 3 proc. ankietowanych.

CBOS zauważa, że notowania gabinetu Donalda Tuska się stabilizują. Zahamowana została trwająca od początku roku tendencja do pogarszania się opinii o rządzie. Obecnie jego notowania są niemal takie same jak w kwietniu.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem odsetek zwolenników obecnego rządu nie zmienił się; o 1 punkt proc. zmniejszyła się grupa przeciwników rządu (w kwietniu wynosiła 44 proc.), natomiast o 2 punkty proc. w maju wzrosła grupa ankietowanych mających obojętny stosunek do rządu (w ubiegłym miesiącu takich osób było 25 proc.).

Do najczęściej deklarujących niechęć do rządu należą ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Więcej zwolenników niż przeciwników gabinetu Tuska jest wśród mieszkańców dużych miast, badanych z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowanych.

Czytaj więcej Kiepskie wyniki najnowszego sondażu Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich. Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi premier Donald Tusk, jest 31 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem); przeciwnego zdania jest ponad połowa badanych przez CBOS - 56 proc. (wzrost w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 1 punkt proc.). Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. (o 1 punkt proc. mniej niż w kwietniu).

Szef rządu jest odbierany pozytywnie przede wszystkim przez mieszkańców największych miast, osoby lepiej wykształcone i sytuowane. Z kolei niezadowoleni z premiera są najczęściej rolnicy, uczniowie i studenci oraz osoby oceniające swoje warunki materialne jako złe.

Wyniki pracy rządu Tuska, od czasu ponownego objęcia przez niego władzy, dobrze w maju oceniło 23 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem); większość - 66 proc. - wyraziła negatywną opinię (w kwietniu odsetek ten wynosił 65 proc.). 11 proc. respondentów w maju nie miało w tej sprawie zdania (o 1 punkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS zaznacza, że krytyczne opinie o rezultatach pracy rządu dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, także tych najbardziej mu przychylnych. Najsurowsi w ocenach są rolnicy (80 proc.).

Blisko jedna czwarta - 24 proc. Polaków uważa - że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (w porównaniu z ubiegłym miesiącem nastąpił wzrost o 1 punkt proc.), przeciwnego zdania w maju było 63 proc. (o 3 punkty proc. mniej w kwietniu). Zdania w tej sprawie nie miało 13 proc. (w kwietniu było to 11 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 10-16 maja 2012 r. na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej o sondażach poparcia dla partii politycznych w Money.pl
Polacy o nim mówią z uznaniem. O nich źle
Trzy piąte Polaków (61 proc.) z uznaniem wypowiada się o działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego, a ponad jedna piąta (22 proc.) jest z niej niezadowolona.
Kiepskie wyniki najnowszego sondażu
Zobacz, jak zagłosowaliby Polacy w tym miesiącu, a jak w poprzednich.
Kolejny zły sondaż dla Platformy. PiS się zbliża
Według sondażu TNS Polska poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o dwa punkty procentowe.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Ceneo
79.187.93.* 2012-05-25 09:08
W dojrzałej, odpowiedzialnej demokracji, rząd cieszący się 27% poparcie społecznym - mimo posiadanej większości parlamentarnej - powstrzymałby się od szczególnie kontrowersyjnych reform, traktując wyniki sondaży jako formę społecznego votum nieufności.
Tym bardziej zrobiłby to rząd sprawujący nieprzerwanie władzę drugą kadencje.
W normalnej demokracji członkowie rządu poczuwaliby się do odpowiedzialności politycznej za funkcjonowanie podległego obszaru, a brak kompetencji i efektywnie sprawowanej kontroli politycznej byłby powodem ich dymisji.
W naszej demokracji póki co wszystko jest inaczej.
Do czasu.
Jest takie stare polskie przysłowie o dzbanie i uchu, które w tej sytuacji znajduje zastosowanie.
Partia Omnipotencji - choć pryncypialnie tego nie lubi i nie sympatyzuje z tym nurtem politycznym - winna pilnie analizować to co dzieje się we Francji. Tam są już wyraźne alternatywy wobec prawicy: lewica, a w dalszej kolejności prawica narodowa - Front Narodowy.
Strategia polityczna oparta na straszeniu PiS-em i rzekomym brakiem alternatywy powoli dogorywa.
Szerzej na ten temat na:
frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
2012-05-23 01:57 Bywalec forum
27% debili albo wariatów, wierzących w TV.
DT tonie!!!, a sondaże maja poprawić humor niezdecydowanym!
vc34rtvqtqwv
83.28.40.* 2012-05-23 00:41
manipulacja sadarzami, mówią, głosuj tylko na nas bo na innych to głos stracony i w tem sposób napędzają maszynkę do głosowania.
nie łudzić się sądarzami, patrzeć trzeba na wszystko, na każdy ruch i sercem do ojczyzny.
sadarze są zmienne ale już chba dosyć okłamywania Polaków.
Zobacz więcej komentarzy (39)