Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najpierw OFE, teraz Lasy Państwowe. Rząd...

0
Podziel się:

Według PiS rząd chce, by Lasy Państwowe odprowadzały do budżetu państwa po 100 milionów złotych rocznie, a w latach 2014 i 2015 - po 800 milionów złotych.

Najpierw OFE, teraz Lasy Państwowe. Rząd...
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PiS złożył do marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację Ministerstwa Środowiska na temat działań rządu wobec Lasów Państwowych. -_ Działania rządu to skok na kasę _- alarmuje PiS.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że budżet państwa się _ rozsypuje _, dlatego rząd - aby zmniejszyć deficyt budżetowy - chce brać pieniądze ze źródeł służących celom narodowym. _ - Najpierw OFE, teraz Lasy Państwowe. To skok rządu i premiera Donalda Tuska na kasę Lasów Państwowych _ - podkreślił.

Według PiS 18 grudnia 2013 roku na stronach internetowych resortu środowiska pojawił się projekt, z którego wynika, że Lasy Państwowe z wypracowanych środków własnych mają odprowadzać do budżetu państwa po 100 milionów złotych rocznie, a w latach 2014 i 2015 - po 800 milionów złotych.

_ - Proponowane przez rząd rozwiązania nie uratują budżetu państwa, ale zdestabilizują system finansowania polskich Lasów Państwowych, społeczny bilans takich operacji jest zdecydowanie niekorzystny _ - podkreślono we wniosku PiS do marszałek Kopacz.

Błaszczak ocenił, że takie działania rządu doprowadzą do sytuacji, w której Lasy Państwowe będą deficytowe. - _ Czeka nas pewnie prywatyzacja Lasów Państwowych, jeśli do tego czasu nie zmieni się władza _ - zaznaczył szef klubu PiS.

_ - W związku z niepokojącymi informacjami, w imieniu klubu PiS, złożyłem wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację ministra środowiska na temat działań związanych z przyszłością Lasów Państwowych _ - poinformował Błaszczak. Podkreślił, że PiS konsekwentnie sprzeciwia się prywatyzacji Lasów Państwowych.

_ - Działania rządu są katastrofalne w skutkach, chodzi tu o olbrzymie połacie naszego kraju, bogactwo narodowe, które jest marnotrawione przez rządzących _ - ocenił.

Poseł PiS Jan Szyszko przekonywał, że obecnie Lasy Państwowe to unikat w skali Europy, _ niedościgniony wzorzec _ dla Unii Europejskiej w zakresie koncepcji zrównoważonego rozwoju i korzystania z zasobów przyrodniczych. Jak ocenił, Lasy Państwowe pełnią _ misję dla społeczeństwa _. _ - Zabranie pieniędzy Lasom Państwowym nie uratuje budżetu, natomiast na pewno podetnie możliwość funkcjonowania polskich Lasów Państwowych _ - podkreślił Szyszko.

Podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski zapewnił w piątek PAP, że proponowana przez resort środowiska zmiana w żaden sposób nie ma na celu prywatyzacji Lasów Państwowych. _ - Dokonywane wpłaty nie naruszą ustawowej zasady samofinansowania się Lasów Państwowych, nie będą wymagały zmian strukturalnych, organizacyjnych ani redukcji zatrudnienia _ - podkreślił.

_ - Lasy Państwowe zarządzają i gospodarują własnością Skarbu Państwa, a więc zasadnym jest, aby częścią zysków podzieliły się z budżetem państwa. Dlatego jedną z proponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o lasach zmian jest utworzenie mechanizmu umożliwiającego dokonywanie wpłat do budżetu państwa _ - wyjaśnił Zaleski.

Jak zauważył, _ proponowany mechanizm pozostawia możliwość zwolnienia Lasów Państwowych z obowiązku dokonywania wpłat lub przyznania ulgi we wpłatach w trybie uchwały Rady Ministrów, na umotywowany wniosek ministra właściwego do spraw środowiska _.

Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 8-10 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)