Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najpierw "rozkwitnie" Lotos

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa odrzuciło w poniedziałek ofertę na 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej złożoną przez konsorcjum PKN Orlen SA i Rotch Energy, i postanowiło utworzyć Grupę Lotos wokół rafinerii. Piotr Czyżewski powiedział, że nie wyklucza w przyszłości udziału PKN w prywatyzacji Grupy Lotos.

Najpierw "rozkwitnie" Lotos

Ministerstwo skarbu nie przyjęło oferty na 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej złożonej przez konsorcjum PKN Orlern i Rotch Energy. Postanowiło utworzyć grupę Lotos wokół gdańskiej rafinerii - poinformował w poniedziałek minister skarbu.

Minister Piotr Czyżewski poinformował, że MSP nie wyklucza jednak połączenia PKN i grupy Lotos w przyszłości.

"Podjąłem decyzję o nieprzyjęciu oferty PKN i Rotch na zakup 75 proc. Rafinerii Gdańskiej" - powiedział na konferencji prasowej minister.

"Po nieprzyjęciu oferty Rotch-Orlen nie ma innej oferty na prywatyzację Grupy Lotos" - dodał.

Czyżewski powiedział, że MSP zgodziło się na włączenie trzech rafinerii południowych do RG tworząc grupę Lotos oraz na na badanie Petrobalticu przez Rafinerię Gdańską. Wprawdzie formalnie Grupa Lotos działa już od czerwca, jednak jest to jedynie zmieniona nazwa Rafinerii Gdańskiej.

"Zdecydowałem też o włączeniu trzech rafinerii południowych Czechowice, Jasło i Glimar do grupy Lotos" - powiedział Czyżewski.

"To pozwala na uniknięcie procesów upadłościowych w tych rafineriach - dodał.

Negocjacje w sprawie kupna przez Rotch pakietu gdańskiej rafinerii trwały ponad dwa lata. Początkowo Rotch utworzył własne konsorcjum. W połowie ubiegłego roku, po tym jak kilka firm wycofało się z kupna rafinerii, Rotch zaprosił do współpracy rosyjski koncern Łukoil, jednak po kilku miesiącach zrezygnował z tego partnera aby rozpocząć współpracę z PKN Orlen.

Źródła w połowie maja informowały PAP o zakończeniu przetargu i utworzeniu Grupy Lotos wokół gdańskiej rafinerii w wyniku czego rynek już wcześniej zdyskontował informacje o braku zgody resortu na przejęcie przez PKN drugiej co do wielkości polskiej rafinerii.

Po tym jak źródła poinformowały PAP o negatywnej rekomendacji Nafty Polskiej SA dla sprzedaży 75 proc. gdańskiej rafinerii konsorcjum Rotch-PKN, rosyjski Łukoil potwierdził swoje zainteresowanie wzięciem udziału w prywatyzacji RG.

W poniedziałek Czyżewski poinformował też, że nie wyklucza w przyszłości połączenia Grypy lotos i PKN w celu utworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego.

"Nie wykluczam też integracji w przyszłości PKN Orlen i Grupy Lotos w celu utworzenia środkowoeuropejskiego koncernu naftowego" - powiedział minister.

"Dalszą drogą grupy Lotos jest prywatyzacja, nie wykluczam, że stanie się to na drodze tworzenia środkowoeuropejskiego koncernu" - dodał.

Czyżewski powiedział, że ministerstwo zamierza zainicjować utworzenie środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, w którym wiodącą pozycję miałby PKN Orlen.

"Przewiduję, że wyjdziemy z taką inicjatywą" - powiedział.

Dodał, że resort wystąpił już do zarządu płockiej spółki o przedstawienie koncepcji takiego koncernu. Wcześniej zainteresowanie utworzeniem koncernu wyrażały węgierski MOL i austriacki OMV. "PKN jako największy podmiot, który byłby uczestnikiem tego projektu, powinien właśnie przedłożyć projekt" - powiedział minister.

Dodał, że w procesie tworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego resort gotowy jest do zakończenia prywatyzacji PKN. Skarb państwa kontroluje w płockiej spółce 28 proc. akcji.

"Problem polega na tym, że na razie nie mamy jasnej, klarownej ścieżki tworzenia tego koncernu" - powiedział minister.

"Kolejność postępowania powinna być następująca: najpierw w gronie podmiotów polskich powinniśmy uwspólnić koncepcję i z taką koncepcją wyjść do partnerów zagranicznych" - dodał.

Minister powiedział, że nie ma informacji ta temat ewentualnego zainteresowania Łukoila wejściem do środkowoeuropejskiego koncernu.

Czyżewski powiedział, że resort rozważa dwie podstawowe możliwości połączenia PKN Orlen z grupą Lotos: przez fuzję lub rozpisanie kolejnego przetargu na akcje Lotosu.

"Jest kilka możliwych scenariuszy. Dopuszczam scenariusz podwyższenia kapitału PKN, przy czym musi mieć to wymiar decyzji WZA" - powiedział Czyżewski, odpowiadając na pytania o scenariusze ewentualnego połączenia Grupy Lotos z PKN Orlen.

Dodał, że może się to odbyć także przez prywatyzację, a więc złożenie oferty przez PKN Orlen i kolejny przetarg.

Czyżewski powiedział, że decyzja o ostatecznej możliwej formie połączenia dwóch polskich podmiotów naftowych zostanie podjęta dopiero po ustaleniu sposobu tworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego.

Minister ujawnił też w poniedziałek, że MSP prowadzi rozmowy z PKN Orlen na temat utworzenia zintegrowanego naftowego podmiotu logistycznego, w skład którego weszłaby spółka Naftobazy i część majątku PKN.

"Prowadzimy rozmowy z PKN o możliwości utworzenia zintegrowanego podmiotu logistycznego. Podmiot powstałby z połączenia Naftobaz i logistycznej części majątku PKN" - powiedział minister skarbu.

Doddał, że PKN Orlen i Vopak BV, potencjalny inwestor w Naftobazach, pozytywnie ustosunkowały się do tej koncepcji.

Od 22 kwietnia do 20 lipca wyłączność na negocjacje o zakupie do 65 proc. udziałów Naftobazy Sp z.o.o. otrzymał Petrostil, spółka zależna koncernu Vopak B.V. Resort skarbu zakłada, że do zintegrowanego podmiotu włączyłby do 35 proc. udziału Naftobaz.

Czyżewski powiedział też, że w ramach "porządkowania" polskiego sektora paliwowego Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) ma zwiększyć swój udział w Naftoporcie kosztem udziałów PKN Orlen.

"Kontrolę nad Naftoportem ma objąć PERN poprzez zwiększenie swojego udziału w tej spółce. Zarząd PKN, potwierdził, że rozpoczął prace w tym kierunku" - powiedział minister.

Największym udziałowcem Naftoportu jest PKN Orlen 48,27 proc., Rafineria Gdańska ma 25,64 proc, PERN 17,94 proc. a Port Północny i spółka J&S Service & Investment po 3,85 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)