Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Największe złoże ropy pod Bałtykiem

1
Podziel się:

Odnaleziono największe złoże ropy pod Bałtykiem. Eksploatacją zajmie się Petrobaltic - spółka należąca do Grupy Lotos.

Największe złoże ropy pod Bałtykiem
(PAP/ Marit Hommedal)

Dwa złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym największe jakie do tej pory odkryto i eksploatowano na Bałtyku zostały odnalezione przez Petrobaltic - spółkę należącą do Grupy Lotos.

Spółka zamierza rozpocząć eksploatację tych złóż; ich zasoby szacowane są na 16 mln m sześc. ropy co stanowi ponad 110 mln baryłek.

Obydwa złoża położone są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Eksploatacja pierwszego z nich - B8, którego zasoby szacowane są na około 1 mln m sześc. ropy, ma rozpocząć się w 2008 r. Drugie złoże, o zasobach szacowanych na 15 mln m sześc., będzie eksploatowane od 2011 r.

Złoże B8 leży 68 km na północ od Helu. Ropa znajduje się 2,1 km pod dnem morza przy głębokości wody 85 m. Początek eksploatacji na skalę przemysłową planowany jest na 2008 r. Obecnie przewiduje się, że eksploatacja ta będzie trwała 10 lat.

Z badań wynika, że tzw. zasoby wydobywalne wynoszą blisko 1 mln m sześc. ropy naftowej i ponad 100 mln m sześc. gazu ziemnego. Efekty próbnej eksploatacji wskazują jednak na to, że zasoby ropy w złożu mogą być większe od przewidywanych.

_ Obecnie Petrobaltic wydobywa 300 tys. ton ropy rocznie. Spółka planuje zwiększenie wydobycia do 1 mln ton w 2012 roku. Natomiast Grupa Lotos przerobi w tym roku ponad 6 mln ton ropy, planuje jednak zwiększenie swoich mocy przerobowych do 10 mln ton w 2010 roku (spółka do 2010 r. planuje wejść w posiadanie platformy wiertniczej, dzięki której możliwa będzie eksploatacja tego złoża). _Pozyskiwana ze złoża ropa naftowa i towarzyszący jej gaz mają być przesyłane rurociągiem podwodnym o długości ok. 35 km do Centrum Eksploatacyjnego na platformie "Baltic Beta" na złożu B3. Stamtąd, po separacji, ropa będzie wysyłana na ląd tankowcem, a gaz po obróbce będzie przesyłany podwodnym rurociągiem do Elektrociepłowni "Władysławowo", gdzie zostanie przetworzony na energię elektryczną, ciepło i LPG.

Innym, o wiele większym złożem ropy i gazu jest złoże B23 znajdujące około 135 km na północ od Półwyspu Helskiego. Na podstawie badań geologicznych ustalono, że złoże znajduje się na głębokości ok. 1,6 km pod dnem morza, przy głębokości wody 105-125 m.

Z analiz wykonanych w lipcu 2006 r. przez niezależnych specjalistów wynika, że zasoby wydobywalne ropy w tym złożu wynoszą ok. 15 mln m sześc.

"To jest co najmniej trzykrotnie więcej od tego co Petrobaltic ma w tej chwili, co wydobywa. Jest to o wiele większe złoże niż to, które jest w rejonie Kaliningradu eksploatowane przez Rosjan" - mówi prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz.

"Jest złoże, które jest nasze; przeanalizowaliśmy ekonomię tego
Na lata 2011-2018 zaplanowano etap testów produkcyjnych i zagospodarowania największego złoża bałtyckiej ropy. Według obecnych planów jego eksploatacja będzie prowadzona do 2033 r. (przedsięwzięcia - PAP), w związku z tym robimy wszystko, aby jak najszybciej to złoże produkowało ropę" - zaznaczył Olechnowicz.

"Prowadzimy także prace badawcze na innych koncesjach i wszystko wskazuje na to, że nie jest to ostatnie odkryte złoże ropy. Na Bałtyku zabiegamy jeszcze o uzyskanie koncesji na szelfie łotewskim i litewskim (...) Prowadzimy także rozmowy na rynku Kazachstanu" - dodał prezes Lotosu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
maro zmaro
4 lata temu
dobre informacjie