Notowania

budżet 2013
07.09.2012 16:05

Nakłady na szkolnictwo wyższe w 2013 r. przekroczą 12 mld zł

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 nakłady na szkolnictwo wyższe wyniosą w sumie ponad 12 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 nakłady na szkolnictwo wyższe wyniosą w sumie ponad 12 mld zł. To ponad 1,1 mld zł więcej niż w zeszłym roku. Dzięki temu m.in. płace na uczelniach mogą wzrosnąć nawet o 9 procent - informuje resort nauki.

Na zdjęciu minister szkolnictwa wyższego, Beata Kudrycka

W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na fundusz wynagrodzeń dla pracowników wszystkich uczelni publicznych przewidziano o 907 mln zł więcej niż w tym roku. Dzięki temu pensje wzrosną średnio o 9,14 proc. - poinformował resort nauki w przesłanym komunikacie.

O wysokości podwyżki dla pracownika konkretnej uczelni zadecyduje jednak jej rektor. Dotyczy to zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników administracyjnych.

_ - Uczelnie są autonomiczne i prowadzą własną politykę personalną. Rząd zwiększa fundusze na wynagrodzenia, ale to każda uczelnia zdecyduje, jakie są jej potrzeby i czy chce je inwestować np. w młodą kadrę czy w najlepszych wykładowców _ - komentuje prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W budżecie na przyszły rok przewidziano także 235 mln zł na dotację projakościową. Pieniądze z dotacji trafią do najlepszych uczelni, w tym m.in. tych, które mają najlepsze programy studiów oraz do Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapowiada zmiany w podatkach Barbara Kudrycka twierdzi, że Ministerstwo Finansów popiera jej pomysły.
Kryzys w szkolnictwie wyższym. Przyczyna? Niż demograficzny uderzył po kieszeni publiczne uczelnie.
Negocjacje płac na uczelniach. Nie ma zgody - _ Żądamy wzrostu wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych, do powyżej określonego poziomu _ - apelują związkowcy.
Tagi: budżet 2013, szkolnictwo wyższe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz