Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Napieralski: SLD przeciwny wysokiemu podatkowi VAT

0
Podziel się:

- SLD jest przeciwny, by koszty kryzysu ponosili w Polsce najbiedniejsi, a nie banki - mówił Napieralski.

Napieralski: SLD przeciwny wysokiemu podatkowi VAT
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Obniżenie podatku VAT oraz wprowadzenie podatku bankowego zapowiadali dziś w Szczecinie szef SLD Grzegorz Napieralski oraz wiceszef klubu Sojuszu Marek Wikiński.

_ - SLD jest przeciwny, by koszty kryzysu ponosili w Polsce najbiedniejsi, a nie banki _ - mówił Napieralski. Jak dodał, _ nie może być tak, że Donald Tusk zabiera Polakom pieniądze z portfela, a banki i instytucje finansowe mają się świetnie _.

Lider Sojuszy przekonywał, że jego partia chce _ równomiernego rozkładania kryzysu _, także _ na banki i instytucje finansowe, które zarabiają olbrzymie pieniądze _.

Jak tłumaczył Wikiński, SLD chce, by od 2013 r. rozpocząć proces obniżania podatku VAT w Polsce docelowo do 19 proc. VAT uderza w przeciętną polska rodzinę, szczególnie w najsłabiej sytuowanych Polaków. Podwyżka tego podatku do 23 proc. w tymroku to nie ostatnia podwyżka, według założeń PO ma sięgnąć maksymalnej stawki 25 proc. - podkreślał.

_ - Proponujemy alternatywę - wprowadzenie podatku bankowego, który nakłaniałby banki do podwyższania kapitałów własnych. Banki, które chciałyby transferować zyski do swych spółek matek za granicę, byłyby nim obciążane _ - wyjaśniał. Poinformował, że wpływy z podatku bankowego równoważyłyby podwyżkę VAT.

Jak wpływa na ceny wysoki podatek VAT politycy SLD pokazali na przykładzie. Na konferencji prasowej zaprezentowali zakupione w sklepach dyskontowych w Polsce i w Niemczech produkty podstawowej potrzeby - zarówno spożywcze jak i np. chemiczne. Przypomnieli, że w Niemczech VAT na nie wynosi 19 proc.

Podzielili je na trzy grupy. Największa była to grupa, w której znalazły się produkty kupione w Niemczech tańsze od tych samych zakupionych w Polsce. Najmniejszą grupę stanowiły niemieckie produkty droższe od ich polskich odpowiedników. Trzecią grupą były produkty w tej samej cenie w oby krajach. Wśród tańszych niemieckich produktów znalazły się m.in. cukier, margaryna, mąka. Jak zaznaczył Wikiński, średnia płaca w Niemczech to 2,9 tys. euro, a w Polsce 3,6 tys. zł.

Narzędzia do analizy ekonomicznej

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t20407.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;on;szykuje;sie;by;zostac;nowym;premierem,235,0,771563.html) To on szykuje się, by zostać nowym premierem SLD chce przedstawić swój gabinet cieni. Premierem ma zostać Grzegorz Napieralski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t154978.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;chce;zlikwidowac;cba;i;ipn,28,0,895004.html) Zlikwidują CBA. Wysłali paczkę do premiera Grzegorz Napieralski zaprosił do debaty szefów: PO, PiS i PSL
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)