Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

"Naprawimy tyle dróg, że da się opasać Ziemię sześć razy"

0
Podziel się:

Barack Obama ma plan naprawy amerykańskiej infrastruktury.

"Naprawimy tyle dróg, że da się opasać Ziemię sześć razy"
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama przedstawił plan naprawy amerykańskiej infrastruktury transportu, którego realizacja - jak przekonywał - może także przyczynić się do ożywienia gospodarki po kryzysie i recesji.

Plan przewiduje wydanie około 50 miliardów dolarów z budżetu na budowę nowych dróg i naprawę już istniejących, budowę i konserwację linii kolejowych o łącznej długości około 7000 km oraz naprawę lotnisk i zainstalowanie na nich nowego systemu nawigacyjnego.

_ - Przez najbliższe sześć lat naprawimy 150 000 mil naszych dróg - tyle, że wystarczyłoby ich do opasania sześć razy kuli ziemskiej _ - powiedział prezydent w Milwaukee w stanie Wisconsin na spotkaniu z działaczami związków zawodowych z okazji Labour Day (Święta Pracy).

Obama podkreślił, że celem projektu jest nie tylko naprawa infrastruktury, lecz także pobudzenie gospodarki do wzrostu i stworzenie nowych miejsc pracy. Bezrobocie w sierpniu wzrosłodo 9,6 proc., co jest tylko jednym z sygnałów, że gospodarka USA nie może dojść do siebie po zeszłorocznej recesji.

Sytuacja na rynku pracy jest główną przyczyną słabnących notowań Obamy w badaniach opinii publicznej - według najnowszego sondażu CNN już tylko 40 procent Amerykanów aprobuje sposób sprawowania przez niego urzędu.

Nie wiadomo, czy plan naprawy infrastruktury przejdzie w Kongresie, gdzie oprócz Republikanów coraz więcej Demokratów występuje przeciwko nowym wydatkom rządowym w sytuacji znacznego deficytu i zadłużenia państwa. Jutro w Cleveland w stanie Ohio Obama ma przedstawić bardziej wszechstronny plan przyspieszenia wzrostu gospodarki kosztem 100 miliardów dolarów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t98852.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/koniec;z;budowa;drog;ekspresowych,100,0,657252.html) Koniec z budową dróg ekspresowych? W Polsce mamy 850 km autostrad. To ponad 70 razy mniej niż w znacznie mniejszej Holandii. Bez wielu miliardów z brukselskiej kasy, nie mamy szans na zmiany. Dlatego tak ważna jest polityka spójności, którą UE chce ukrócić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sa;kolejne;pieniadze;na;remonty;lokalnych;drog,177,0,665009.html) Są kolejne pieniądze na remonty lokalnych dróg We wrześniu ruszy nabór wniosków do programu przebudowy dróg.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)