Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nasi są już w Iraku

0
Podziel się:

50 budynków wybuduje w irackiej Karbali Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Grupa „Jedynka Wrocławska”. To pierwsza polska firma, która będzie głównym wykonawcą podczas odbudowy zniszczeń wojennych na Bliskim Wschodzie. Będą nastepne.

Nasi są już w Iraku

50 budynków wybuduje w irackiej Karbali Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Grupa „Jedynka Wrocławska”. To pierwsza polska firma, która będzie głównym wykonawcą podczas odbudowy zniszczeń wojennych na Bliskim Wschodzie.
Polskie przedsiębiorstwa długo czekały na możliwość udziału w odbudowie Iraku. Tort w końcu zaczęto dzielić. Pierwszy kawałek przypadł firmie budowlanej ze stolicy Dolnego Śląska.
- Kontrakt wart jest 15 mln dolarów. Na jego realizacji zarobimy około 2-3 mln – mówi Jerzy Konecki, który odpowiada za pozyskiwanie zagranicznych kontraktów dla „Wrocławskiej Jedynki”.
Firma ma wybudować 50 budynków. Wśród nich będą bloki mieszkalne z 500 mieszkaniami, dwie szkoły, meczet i supermarket. Osiedle powstanie na działce o powierzchni 170 hektarów.
Do rywalizacji o to zlecenie stanęło 35 firm. Jak twierdzi Konecki, nie było łatwo je zdobyć. – Jeździliśmy do Iraku. Nawiązywaliśmy kontakty z lokalnymi biznesmenami i przedstawicielami rządu tymczasowego. Poznawaliśmy ludzi z poszczególnych ministerstw. Trwało to cztery miesiące. To był naprawdę bardzo duży wysiłek. W końcu pokonaliśmy barierę językową i kulturową i udało nam się przekonać decydentów – opowiada Konecki.
Stając do przetargu „Jedynka” skorzystała z usług lokalnego biura projektowego. To z pewnością też zaważyło na wygranej. Projekt został bowiem przygotowany w oparciu o zasady irackiego budownictwa: uwzględniał warunki klimatyczne i wymagania religii.
Teraz do Iraku wyjadą pracownicy wrocławskiego przedsiębiorstwa. Nie będzie ich jednak wielu. Na początek firma wyśle tam tylko kilku inżynierów. Większość pracowników będzie musiała jednak rekrutować na miejscu, bo jednym z warunków umowy jest zatrudnienie Irakijczyków.
- Możliwości w Iraku jest bardzo dużo. Każdego dnia ogłaszanych jest ponad 100 przetargów. Niestety, nie ma żadnego biuletynu zamówień publicznych. Jeśli ktoś nie wie, jak dotrzeć do informacji, to bardzo trudno będzie mu je zdobyć. Ja już przetarłem szlaki – mówi Konecki.
Konecki zapowiada też, że zamierza pośredniczyć w nawiązywaniu kontaktów na Bliskim Wschodzie.
Jak udało nam się dowiedzieć „Wrocławska Jedynka” już rozważa otwarcie przedstawicielstwa w Bagdadzie.
Dobra passa w Iraku nie ma jednak przełożenia na to co dzieje się dzisiaj w siedzibie spółki. Kierownictwo firmy wyrzuciło ostatnio z pracy 145 pracowników, którzy ośmielili się zaprotestować między innymi przeciwko obniżeniu zarobków. Jak się nieoficjalnie mówi, większość z nich zatrudnionych zostanie ponownie, jednak już na zupełnie nowych, mniej korzystnych warunkach.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)