Notowania

nastroje polaków
07.01.2013 13:58

Nastroje ekonomiczne Polaków. Pesymistyczne wyniki sondażu

Nastroje mężczyzn są lepsze niż kobiet. Sprawdź, kto jest najbardziej pesymistyczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(deliormanli/iStockphoto)

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych w IV kwartale 2012 roku wyniósł 87,7 punktu, co oznacza, że wśród Polaków przeważają osoby pesymistycznie postrzegające sytuację gospodarczą w kraju - poinformował TNS Polska.

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych to badanie prowadzone cyklicznie przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Wskaźnik jest opracowywany na podstawie dziewięciu pytań odnoszących się zarówno do sytuacji makroekonomicznej kraju, jak i mikroekonomicznej, czyli gospodarstw domowych.

- _ Ze Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych wyodrębnia się dwa podwskaźniki: Wskaźnik Ocen Gospodarki (WOG) oraz Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych (WSGD), które umożliwiają łatwą i szybką weryfikację wpływu spraw mikro oraz makro-gospodarczych na poziom ogólnych nastrojów ekonomicznych panujących w społeczeństwie obecnie oraz w latach poprzednich _ - czytamy w komunikacie TNS Polska.

Wskaźniki te oparte są na skali 0-200, gdzie 0 oznacza najniższą, minimalną wartość, czyli skrajny pesymizm, 100 to wartość środkowa, a 200 to najwyższa wartość, wyrażająca skrajny optymizm.

Jak poinformował TNS Polska, w IV kwartale 2012 roku Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych znajdował się na poziomie 87,7 pkt., co oznacza, że wśród Polaków przeważały osoby pesymistycznie postrzegające sytuację gospodarczą w kraju. W porównaniu z III kwartałem br. wartość wskaźnika niemal się nie zmieniła. Wskazania są wyższe dla mężczyzn (89,9 pkt) niż wśród kobiet (85,7 pkt.). Także w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców WNE znajduje się na wyższym poziomie (99,0 pkt) niż na wsi (85,1 pkt) oraz w mniejszych miastach do 20 tys. mieszkańców (83,0 pkt).

- _ Jeśli chodzi o grupy społeczno-zawodowe, to najbardziej optymistycznie sytuację ekonomiczną Polski oceniają uczniowie i studenci (103,8 pkt), kierownicy i specjaliści (100,5 pkt) oraz prywatni przedsiębiorcy (100,0 pkt). W pozostałych grupach przeważa pesymizm, najwyraźniej wśród gospodyń domowych (76,6 pkt), bezrobotnych (77,5 pkt) i rencistów (79,6 pkt) _ - czytamy w komunikacie.

Wskaźnik Ocen Gospodarki wynosił w IV kwartale 2012 roku 90,7 pkt, a Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych był niższy i wynosił 85,3 pkt. Sondaż zrealizowano w dniach 8-11 listopada 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Mamy lepiej niż w Słowacji i na Węgrzech? Z badania wynika, że 36 proc. Polaków sytuację gospodarczą kraju ocenia jako przeciętną.
Polacy przestali się oszukiwać. Boją się kryzysu W opinii zdecydowanej większości respondentów polska gospodarka znajduje się w kryzysie, przy czym jedna piąta uważa, że kryzys jest głęboki.
Piechociński chce wstrząsnąć inwestycjami Wicepremier podkreślił, że trudna sytuacja gospodarcza stanowi wyzwanie dla rządu. Jak zamierza z tym walczyć?
Tagi: nastroje polaków, sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz