Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nastroje gospodarcze Polaków. Optymistyczne wyniki

0
Podziel się:

Poprawiają się nastroje gospodarcze Polaków. Tak wynika z barometru Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Nastroje gospodarcze Polaków. Optymistyczne wyniki
(.shock/iStockphoto)

Poprawiają się nastroje gospodarcze Polaków. Tak wynika z barometru Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Po gwałtownym spadku nastrojów konsumenckich w czwartym kwartale ubiegłego roku, trend powoli się odwraca.

Sławomir Dudek z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wyjaśnia, że wpływ na niewielką poprawę nastrojów Polaków ma między innymi zmniejszenie obaw o utratę pracy. Barometr wskazuje też, że więcej z nas oczekuje poprawy sytuacji finansowej.

Zdaniem ekonomisty nastroje, Polaków poprawiają się też w związku z presją na Radę Polityki Pieniężnej, by ta rozluźniła politykę kredytową. Wielu ekonomistów - tłumaczy ekspert - uważa, że należy złagodzić politykę kredytową. Ponadto, ważny dla poprawy nastrojów jest fakt kilku w ostatnich miesiącach obniżek stóp procentowych.

Barometr wykazał też, że coraz mniej gospodarstw obawia się wpływu kryzysu światowego na sytuację finansową. W ubiegłym roku takie obawy miało ponad 69 procent gospodarstw w tym roku jest ich 60,6 procent.

Ważnym elementem w badaniu nastrojów konsumenckich jest też regularne spłacanie zobowiązań. Według barometru, obecnie ponad 53 procent gospodarstw bezproblemowo reguluje swoje płatności na czas. W poprzednim kwartale problemów ze spłatą zobowiązań nie miało ponad 46 procent gospodarstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, jak Polacy oceniają sytuację w kraju Nastroje mężczyzn są lepsze niż kobiet. Sprawdź, kto jest najbardziej pesymistyczny.
Ekonomiści zaskoczeni danymi z USA Do poprawy nastrojów przyczynił się wzrost zatrudnienia - w ostatnim miesiącu przybyło więcej miejsc pracy niż przewidywano.
Polacy bez wpływu na sprawy kraju. Tak myślą Sondaż: Mniej osób niż dwa lata temu twierdzi, że to, co się dzieje w kraju, zależy od nich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)