Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nastroje konsumentów
26.01.2014 07:54

Nastroje Polaków w styczniu. Są dane GUS

W styczniu 2014 roku nastroje konsumenckie dotyczące zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej poprawiły się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paha_l/Dreamstime)

W styczniu 2014 roku nastroje konsumenckie dotyczące zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej poprawiły się - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Z badania wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,8 punktu procentowego i ukształtował się na poziomie -20,2.

- _ W największym stopniu poprawiły się oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 6,6 pkt proc.), a w nieco mniejszym oceny dotyczące obecnej, jak i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (odpowiednio o 3,8 i 3,3 pkt proc.). W porównaniu do stycznia 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 10,6 pkt procent _- napisano w komentarzu.

- _ Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,8 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie -25,7. Na wartość wskaźnika wpływ miały: z jednej strony poprawa oceny przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 6,1 pkt proc.) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 3,3 pkt proc.), z drugiej zaś pogorszenie ocen dotyczących przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,1 pkt proc.). Ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego pozostała na podobnym poziomie _ - dodano.

W styczniu br. WWUK osiągnął wartość wyższą o 15,2 pkt proc. niż w analogicznym miesiącu 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: nastroje konsumentów, polacy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz