Notowania

Nasze firmy śpią na pieniądzach. Zero obaw

Jan Krzysztof Bielecki mówi o tym, kto oblizuje się przy słabym złotym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Money.pl: Czy rząd Donalda Tuska, po ewentualnej wygranej w wyborach, zdecyduje się na podwyżki podatków w przyszłym roku?

Jan Krzysztof Bielecki, były premier, szef Rady Gospodarczej przy rządzie Donalda Tuska: Nie. Zgodnie z tym co powiedział minister Jacek Rostowski, nie ma takich planów. W grę może wchodzi tylko _ kroczący VAT _ na _ czarną godzinę _, ale to już wcześniej zostało zapisane w ustawie.

Czyli podwyżka CIT nie wchodzi w grę?

Nie.

To skąd tak znaczący przyrost wpływów z tego podatku zapisany w Wieloletnim Planie Finansowym?

W ubiegłym roku wpływy z tego podatku były bardzo niskie, można powiedzieć, że sztucznie niskie. Tym samym dynamika wzrostu będzie wyższa.

Co to znaczy _ sztucznie niskie _?

Wynika to między innymi z tego, że przedsiębiorstwa wykorzystywały tak zwaną tarczę podatkową i rozliczały straty poniesione na opcjach walutowych. Odpisywały je od podatku i stąd niższe wpływy, które w tym roku i w kolejnych będą znacznie wyższe.

I nie uważa Pan, że podwyżka podatków będzie w Polsce konieczna?

Jeżeli chodzi o finanse publiczne, to mamy szansę utrzymać obecne założenia, które nie zakładają podwyżek. Natomiast jeżeli warunki się zmienią, to wówczas warto również poszukać oszczędności po stronie wydatków państwa.

No właśnie. Po wyborach rząd weźmie się wreszcie poważnie za reformy?

To jest pytanie do przyszłego rządu.

A ma Pan wątpliwości co do zwycięstwa Donalda Tuska?

O tym zdecydują wyborcy, a nie my w czasie tej rozmowy.

Wracając więc do reform, rządowi nie udało się załatwić sprawy emerytur mundurowych.

Nie udało się, bo rząd spojrzał na tę sprawę zbyt radykalnie. Gdyby chciał zrobić tę reformę pobieżnie, to udałaby się i to przy aprobacie związków zawodowych. Konsensus do wydłużenia lat pracy był, ale rozbiło się o barierę wieku przejścia emeryturę.

Rząd wróci do tej reformy po wyborach?

Jeszcze raz powtarzam, że o tym zdecydują wyborcy. Natomiast, jeżeli chodzi o reformy, to proszę spojrzeć, że udało się załatwić sprawę z OFE, co dało budżetowi bardzo duże oszczędności. Sukcesem tego rządu jest również bardzo dobre planowanie i wydatkowanie środków unijnych.

Z reformy OFE nie wszyscy są zadowoleni. To jeszcze nie jest jej koniec?

Oczywiście, że jeszcze nie wszystko zostało w tej sprawie zrobione. Do załatwienia pozostaje jeszcze kwestia wypłat przyszłych świadczeń. Trzeba się również zająć sprawą efektywności OFE, zróżnicowania funduszy w zależności od wieku ich uczestnika, dywersyfikacją ryzyka inwestycyjnego, poziomem dopuszczalnych inwestycji OFE za granicą.

I tym w pierwszej kolejności zajmie się nowy rząd?

Nie wiem. Proszę pytać nowy rząd.

Nie jest źle. Sytuacja polskich przedsiębiorstw jest bardzo dobra, a eksporterzy aż oblizują się z zachwytu widząc euro po 4,2 złotego. Firmy śpią na pieniądzach, więc byłbym spokojny.

Ale mało inwestują.

Nie zmienia to faktu, że są mocne kapitałowo i ich sytuacja jest dobra. Nie mają problemów z płynnością finansową, co mogłoby rodzić obawy o ich kondycję. Do tego ciągle będą miały do dyspozycji środki unijne, nie zabraknie inwestycji publiczny. To wszystko czynniki dla nich pozytywne. Podobnie banki mogą pochwalić się znaczącą nadpłynnością, także również tutaj nie ma powodów do obaw.

Czytaj więcej o finansach publicznych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/boni;dla;money;pl;beda;kolejne;zmiany;w;ofe,174,0,905390.html) Boni dla Money.pl: Będą kolejne zmiany w OFE Minister koordynator w kancelarii premiera, mówi o tym, czy czekają nas podwyżki podatków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t153105.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ulzymy;kredytobiorcom;nie;podniesiemy;podatkow;-;obiecuje;money;pl;jacek;rostowski,86,0,879958.html) Rostowski w Money.pl: Pomysły PiS grożą bankructwem posiadaczy kredytów Minister finansów ujawnia, jak rząd chce pomóc zadłużonym we frankach szwajcarskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t130044.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mundurowi;emeryci;przed;50;kosztuja;12;7;mld;zlotych,41,0,877609.html) Trzydziestoletni emeryci. Zobacz, ile im płacisz Mogą przechodzić na emeryturę już przed czterdziestką i dostają tysiąc złotych więcej niż cywile.

Rozmowa została przeprowadzona podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Tagi: reforma emerytalna, jan krzysztof bielecki, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz