Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nauczyciele dostaną dodatkowe podwyżki

0
Podziel się:

Nie tylko w 2009, ale również w 2010 roku, pensje nauczycieli wzrosną dwa razy po 5 procent.

Nauczyciele dostaną dodatkowe podwyżki
(PAP/Piotr Polak)

*Dodatkowe podwyżki dwa razy po pięć procent dostaną nauczyciele w 2010 r. - uzgodniono podczas trwających dwa dni rozmów rządu z oświatowymi związkami zawodowymi. *

Jak przypomniał sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni, nauczyciele mają dostać 1 stycznia 2009 r. 5 proc. podwyżki, a następnie 1 września kolejne 5 proc. Dodał, że podobnie będzie w kolejnym roku.

_ Strona związkowa bardzo mocno akcentowała kwestię dotyczącą dłuższej perspektywy wzrostu wynagrodzeń. To było powodem przerwy i uzgodnień z ministrem finansów i z premierem. Ta decyzja została podjęta. Od 1 stycznia 2010 r. proponujemy 5 proc. wzrostu wynagrodzeń, od września 2010 r. dalsze 5 proc. _ - powiedział Boni.

Rząd zgodził się ponadto na upoważnienie związków zawodowych do uzgadniania z samorządami regulaminów wynagradzania. Wcześniej, w rządowym projekcie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zapisano, że związki będą miały prawo jedynie do opiniowania tych regulaminów. Nie jest jednak na razie postanowione czy będą miały do tego prawo co roku, czy rzadziej.

ZOBACZ TAKŻE:

Związki będą miały również prawo do negocjowania co roku tzw. rozporządzenia płacowego, wydawanego przez ministra edukacji. Zapisywane są w nim minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Kolejną sprawą, w której rząd uzyskał porozumienie ze związkami jest mechanizm, pozwalający związkom zaskarżyć do urzędu wojewódzkiego uchwałę rady gminy dotyczącą płac nauczycieli, jeśli będzie w niej zapisane zbyt niskie wynagrodzenia, tzn. jeśli będą niższe od zapisanych w Karcie Nauczyciela średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Żeby wyrównać płacę nauczyciela do poziomu średniego wynagrodzenia samorządy będą wypłacały tzw. dodatek wyrównawczy.

W pozostałych kwestiach - podwyższenia wynagrodzeń najbardziej doświadczonych nauczycieli: mianowanych i dyplomowanych, podwyższenia pensum o cztery godziny, a także wcześniejszych emerytur dla nauczycieli - nie doszło do porozumienia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)