Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nawałnice
14.08.2014 13:13

Nawałnice w Polsce. Ponad 21,6 mln zł z budżetu państwa na odbudowę

Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację 59 zadań - przede wszystkim na remonty i odbudowę dróg, mostów oraz przepustów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

1/12

fot: PAP/Darek Delmanowicz

Ponad 21,6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa otrzymają małopolskie samorządy na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze komunalnej spowodowanej przez ulewne deszcze w maju i sierpniu tego roku. Resort administracji i cyfryzacji przyznał promesy na ten cel.

Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, rządowe środki zostały przyznane, bowiem zniszczenia były skutkiem zdarzeń o znamionach klęski żywiołowej.

Promesy otrzymało łącznie 25 jednostek samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i województwo małopolskie. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację 59 zadań - przede wszystkim na remonty i odbudowę dróg, mostów oraz przepustów. Wśród inwestycji są także remonty ujęć wody oraz budynków użyteczności publicznej.

Na odbudowę po ulewach z maja tego roku 24 jednostki samorządu terytorialnego otrzymały promesy na łączną kwotę ponad 15,2 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie 56 zadań.

Ulewne deszcze nawiedziły Małopolskę między 14 a 19 maja. Straż pożarna interweniowała w województwie ponad 3,5 tys. razy. Najwięcej szkód woda wyrządziła w powiatach nowosądeckim, limanowskim, suskim, gorlickim i nowotarskim. Z zalanych budynków oraz budynków zagrożonych podtopieniami ewakuowano 112 osób, kolejne 17 osób ewakuowano z budynków uszkodzonych i zagrożonych przez osuwiska.

Na usuwanie strat po ostatnich po ulewach, które trwały od 6 do 8 sierpnia, resort przyznał promesy trzem jednostkom samorządu terytorialnego: powiatom limanowskiemu i myślenickiemu oraz województwu małopolskiemu. Otrzymają one łącznie 6,4 mln zł.

Ulewne deszcze spowodowały wtedy wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach limanowskim i myślenickim. Podtopionych zostało 447 budynków mieszkalnych oraz 245 gospodarczych. Woda uszkodziła łącznie 261 km dróg i zniszczyła lub uszkodziła 92 mosty i mniejsze przeprawy, odcinając mieszkańcom dojazd do domów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: nawałnice, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz