Notowania

nbp
05.03.2010 16:52

NBP już nie chce linii kredytowej MFW

Bank centralny jest jednak gotowy poprzeć wniosek rządu o jej przedłużenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

NBP nie widzi potrzeby przedłużania dostępu do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jednak jest gotowy poprzeć wniosek rządu w tym zakresie, po zapoznaniu się z analizami Ministerstwa Finansów - wynika z komunikatu zarządu NBP.

Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział wczoraj, że rząd będzie chciał przedłużyć dostęp do elastycznej linii kredytowej MFW i w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał o tym z delegacją Funduszu. Dostęp do linii kredytowej o wartości 20,58 mld USD kończy się w maju; Polska nie wykorzystuje tych środków.

  * **ZOBACZ TAKŻE:**
  * [ Polska nie korzysta z **linii** **kredytowej** **MFW** ]( http://news.money.pl/artykul/polska;nie;korzysta;z;linii;kredytowej;mfw,92,0,553308.html )
  * [ **Linia** **kredytowa** **MFW** ma ochronić złotego ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/linia;kredytowa;mfw;ma;ochronic;zlotego,191,0,443839.html )
  * [ Orłowski: Polska miała w kryzysie mnóstwo szczęścia ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/orlowski;polska;miala;w;kryzysie;mnostwo;szczescia,148,0,561556.html )

_ - Analizy Narodowego Banku Polskiego w zakresie uwarunkowań makroekonomicznych gospodarki polskiej i regionalnej oraz prognoz rozwoju gospodarek świata, a także obserwowany w ostatnim okresie znaczny przyrost rezerw walutowych NBP, nie wskazują na potrzebę ubiegania się o uzyskanie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego _ - głosi w komunikat._ - Jeżeli jednak Rząd RP widzi potrzebę zawarcia nowego porozumienia o udostępnieniu FCL wynikającą np. z sytuacji fiskalnej, Narodowy Bank Polski będzie gotów - po zapoznaniu się z rządowymi analizami - poprzeć starania rządu w tym zakresie _.

Z komunikatu wynika także, że stabilna sytuacja makroekonomiczna kraju daje NBP podstawy do poparcia wyrażanej przez rząd RP gotowości Polski do zasilenia MFW w dodatkowe środki w formie pożyczki dwustronnej._ _

_ - Dlatego NBP deklaruje wsparcie działań rządu w tym zakresie po zawarciu porozumienia z NBP dotyczącego warunków finansowania oraz wzajemnych relacji i rozliczeń między rządem RP a Narodowym Bankiem Polskim _ - pisze NBP.

  * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
  * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
  * [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: nbp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz