Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP liczy, że banki obniżą opłaty interchange od 2013 roku

0
Podziel się:

Przyglądają się między innymi transakcjom, które są realizowane za pośrednictwem kart płatniczych.

NBP liczy, że banki obniżą opłaty interchange od 2013 roku
(skynesher/iStockphoto)

NBP liczy, że banki obniżą od 1 stycznia 2013 r. opłaty interchange - poinformował dyrektor departamentu systemu płatniczego w NBP Adam Tochmański. W Polsce opłaty pobierane przez wydawców kart płatniczych należą do najwyższych w UE.

Tochmański powiedział, że w piątek Rada ds. Systemu Płatniczego działająca przy NBP zaproponowała, aby do 15 lipca wydawcy kart płatniczych, czyli głównie banki, agenci rozliczeniowi oraz akceptanci kart, np. sklepy złożyli deklarację o przystąpieniu do programu redukcji opłat interchange.

Opłata interchange to prowizja od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej kartą, płacona przez sprzedawcę na rzecz wydawcy karty.

Tochmański wyjaśnił, że opłaty te są ostatecznie dochodami banków, wydawców kart płatniczych, które tworzą organizacje płatnicze Visa i MasterCard. "Ponieważ porozumienie z udziałem tych organizacji okazało się niemożliwe, o obniżkę opłat interchange zwróciliśmy się do banków" - powiedział Tochmański.

Dodał, że jeżeli opłaty interchange spadłyby zgodnie z przyjętym przez Radę programem redukcji opłat kartowych w Polsce, to w przypadku kart debetowych opłata zmalałaby średnio z 1,6 proc., do 1,1 proc., a w przypadku kart kredytowych z 1,5 proc., do 1,2 proc.

Pod koniec stycznia br. NBP opublikował raport pt. "Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim". Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, a tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Z raportu NBP wynika, że opłaty te są w Polsce ponad dwukrotnie wyższe niż średnio w UE. Z danych NBP wynika też, że w 2010 r. Polska była na przedostatnim miejscu w UE (przed Rumunią), jeśli chodzi o liczbę kart liczonych na osobę.

W marcu 2012 r. Rada przyjęła raport końcowy z prac zespołu roboczego ds. opłaty interchange wraz z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce". Docelowo opłata powinna osiągnąć średni poziom unijny do końca 2016 r. Rada wskazała, że program został zaakceptowany przez większość członków zespołu.

Na początku czerwca dyrektor polskiego oddziału MasterCard Michał Skowronek poinformował, że od 1 stycznia 2013 r. organizacja obniży ponad 99 proc. stawek opłat interchange. Zaznaczył jednak, że MasterCard nie podpisze porozumienia zaproponowanego przez NBP z powodów prawnych. Z kolei Visa zadeklarowała, że przystąpi do porozumienia, ale pod warunkiem, że to samo zrobi MasterCard.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia bankowa jednak sukcesem? Oni w to wierzą - _ To nadzieja na przerwanie tańca śmierci, w którym banki i rządy wzajemnie ciągną się w dół ku niewypłacalności. _
Szczyt UE korzystny dla Polski? Sprawdź, co uważa Donald Tusk Polski premier ocenił ustalenia w sprawie banków. Złożył także ważną deklarację.
Unijny komisarz widzi nas w roli spinacza Polska powinna rozważyć udział w unii bankowej i dalej pełnić rolę spinacza między eurolandem a innymi krajami UE - twierdzi komisarz Janusz Lewandowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)