Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP ma nowego wiceprezesa

0
Podziel się:

Sławomir Skrzypek ogłosił, że jego zastępcą zostanie prof. Witold Koziński

NBP ma nowego wiceprezesa
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEUrkcgl

Nowym wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego, w miejsce Jerzego Pruskiego, zostanie Witold Koziński - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek. Kandydatura na wiceszefa banku centralnego zostanie teraz przedłożona prezydentowi.

Następcą drugiego z wiceprezesów, Krzysztofa Rybińskiego ogłoszono już wcześniej Piotra Wiesiołka, byłego wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska.

- _ Pana profesora Witolda Kozińskiego nie muszę przedstawiać. Pan profesor tworzył standardy naszej nowoczesnej bankowości centralnej tu, w tym banku, jako pierwszy zastępca prezesa _ - powiedział Skrzypek.

bEUrkcgn

Koziński jest profesorem ekonomii. W latach 1992-1998 był już wiceprezesem NBP. Obecnie jest kierownikiem Katedry Bankowości i Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Koziński będzie odpowiadać za obszar stabilności - będzie on odpowiadał- _ z grubsza _ obszarowi, za który dotychczas odpowiadał Pruski, a za obszar zarządzania rezerwami, który leżał dotąd w gestii Rybińskiego - Wiesiołek, dodał prezes.

Wiceprezes Krzysztof Rybiński podał się do dymisji 2 stycznia 2008 roku bez podania przyczyn. Natomiast Jerzy Pruski podał się do dymisji 24 stycznia, wysuwając wobec prezesa poważne zarzuty.

Pruski oświadczył m.in., że- _ decyzja zrzeczenia się funkcji wynika z braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania przeze mnie tego urzędu w sposób efektywny _ . Zarzucił prezesowi NBP, że niezgodnie z prawem ograniczył drastycznie rolę wiceprezesów, niewłaściwie zarządza rezerwami i niedoszacowuje ryzyk inflacyjnych oraz prowadzi złą politykę kadrową i organizacyjną. Skrzypek odrzuca te oskarżenia.

bEUrkcgt

W ub. tygodniu prezes NBP został pilnie zaproszony przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Na posiedzeniu komisji Skrzypek informował posłów o sytuacji w banku centralnym oraz powodach dymisji obu wiceprezesów.

ZOBACZ TAKŻE:

bEUrkcgO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)