Notowania

rezerwa
09.06.2009 15:35

NBP może obniżyć rezerwę obowiązkową

Koziński: Dążymy do poprawienia płynności na rynku bankowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Witold Koziński zadeklarował, że bank centralny jest gotowy do ulepszania instrumentów poprawiających płynność na rynku bankowym. Niewykluczone jest, że dojdzie do kolejnej obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

_ - Nowe propozycje musi zatwierdzić zarząd. Nie będą to zmiany przełomowe. Zostaną wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe _ - dodał Koziński.

ZOBACZ TAKŻE: RPP idzie na rękę bankom. Kredytobiorcom też?
Pod koniec maja Koziński poinformował, że NBP może wprowadzić pożyczki dla banków pod zastaw części portfela kredytowego. Nie wykluczone jest także, że wydłuży operacje repo do roku, a nawet dwóch.

Koziński ocenił również, że możliwe jest dalsze obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej.

_ - Nie należy wykluczyć (dalszego obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej - PAP) prędzej czy później, ale to nie znaczy, że zaraz _ - powiedział wiceprezes NBP.

_ - Stopa rezerwy obowiązkowej zostanie obniżona do 2 proc. czyli poziomu, który obowiązuje w EBC. Pozostaje kwestia w jakiej proporcji i w jakim czasie, co należy do kompetencji RPP _ - dodał.

Na majowym posiedzeniu RPP obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej od 30 czerwca o 0,5 pkt proc. do 3,00 proc.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rezerwa, nbp, koziński, banki, płynność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz