Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NBP nie odda nadwyżki? Ustawa każe stworzyć rezerwę

0
Podziel się

Kownacki podtrzymuje, że rezerwa walutowa jest niezbędna.

NBP nie odda nadwyżki? Ustawa każe stworzyć rezerwę
(www.prezydent.pl/GNU/Wikipedia)
bErDyHSJ

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki podtrzymuje, że rządowy pomysł na zasilenie budżetu państwa nadwyżką finansową NBP nie jest rozwiązaniem. Ustawa o NBP - jak mówi - nakazuje stworzenie rezerwy kursowej. *A zysku, który automatycznie i zgodnie z prawem zasiliłby budżet, prawdopodobnie nie będzie. *

bErDyHSL

Bank centralny zareagował na to komunikatem, że, podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w 2009, osiągnięty zysk będzie przeznaczać na _ rezerwy na pokrycie ryzyka zmiany kursu złotego do walut obcych _. W związku z tym księgowo wynik NBP _ wyjdzie na zero _ i wypłaty dla budżetu po prostu nie będzie.

Nowak zaznaczył, że jeśli NBP zysku nie wykaże, rząd spróbuje ustawowo _ przeksięgować _ wypracowane przez NBP pieniądze tak, aby jednak trafiły do budżetu.

_ - Jest ryzyko, że za rok czy za pięć kwartałów sytuacja złotego się zmieni i wtedy taka rezerwa jest niezbędna _ - powiedział Kownacki, przypominając o wahaniach złotego w ostatnich miesiącach.

- _ Pamiętamy, że nie tak dawno złotówka była dużo mocniejsza, te wahania cały czas następują _ - powiedział. Zaznaczył, że _ gdyby rezerwy nie było, NBP nie mógłby wypełniać swojej funkcji i nie mógłby należeć do centralnych banków europejskich _.

bErDyHSR

Przypomniał, że jeżeli bank centralny na koniec roku będzie miał zysk, to 95 proc. tych środków zostanie wpłaconych - z mocy prawa - do budżetu. _ - W NBP nie ma tych pieniędzy _ - powiedział Kownacki. _ - W planie finansowym NBP nie przewiduje się zysku na koniec roku _ - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

bErDyHTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)