Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP nie planuje sprowadzenia polskich rezerw złota do kraju

2
Podziel się:

Kruszec stanowi ponad 5 procent wszystkich rezerw dewizowych Polski, których wartość sięgnęła już prawie 110 mld dol.

NBP nie planuje sprowadzenia polskich rezerw złota do kraju
(covilha/CC/Flickr)

Narodowy Bank Polski nie planuje - wzorem Bundesbanku - sprowadzić do kraju polskich rezerw złota ze skarbca w Banku Anglii - poinformował dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk.

Kuk zaznaczył, że złoto stanowi ponad 5 procent wszystkich rezerw dewizowych Polski, których wartość sięgnęła już prawie 110 mld dol.

Większość polskich zasobów złota wynoszących ponad 100 ton przechowywana jest w Banku Anglii.

_ - Utrzymywanie złota w Londynie, który pełni rolę jednego z globalnych centrów złota, daje możliwość zarządzania nim. Z przeprowadzonych analiz wynika także, że sprowadzenie złota do Polski byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Obecnie nie ma planów sprowadzenia złota do Polski _ - poinformował Kuk. Dodał, że zarząd NBP _ na bieżąco analizuje kwestie związane z inwestowaniem rezerw dewizowych, w tym zasobów złota _.

W ubiegłym tygodniu niemiecki bank centralny poinformował, że do 2020 r. chce ściągnąć blisko 700 ton swoich rezerw złota z powrotem do kraju, by trzymać połowę z 3391 ton tego kruszcu we własnych skarbcach.

Rezerwy złota Bundesbanku znajdujące się w Nowym Jorku będą stopniowo zmniejszane o 300 ton. Licząca 374 tony rezerwa znajdująca się w Paryżu zostanie zlikwidowana. Sztabki, które mają być ściągnięte z zagranicy, są warte w sumie 27 mld euro.

Większość niemieckich rezerw złota z powodów historycznych przechowywana jest za granicą, przede wszystkim w amerykańskim Banku Rezerw Federalnych (Fed). Niemieckie rezerwy trafiły do zagranicznych banków centralnych przede wszystkim w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Po pierwsze, z powodu nadwyżki, jaką Niemcy uzyskiwali wówczas w handlu zagranicznym, wymieniali dolary na złoto, a po drugie podczas zimnej wojny obawiano się, że leżący 130 km od granicy między RFN i NRD Frankfurt w razie konfliktu może wpaść w ręce Rosjan.

Według agencji dpa pod koniec 2012 roku rezerwy złota Bundesbanku wynosiły 3391 ton i były warte 137,51 mld euro. Blisko połowa - 1536 ton - znajdowała się w amerykańskim Fed w Nowym Jorku. W Banku Anglii w Londynie leży 445 ton, w Banku Francji - 374 tony. We własnym skarbcu we Frankfurcie Bundesbank trzymał dotychczas tylko jedną trzecią rezerw złota - 1036 ton.

Jesienią przez Niemcy przetoczyła się debata na temat bezpieczeństwa tych zasobów. Według niektórych jej uczestników Bundesbank decydując się na ściągniecie do kraju rezerw złota, zrobił to pod presję opinii publicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
To inwestycja lepsza niż złoto Srebro może być prawdziwą gwiazdą inwestycyjną najbliższych lat, a platyna i pallad doskonałym uzupełnieniem portfela inwestycji alternatywnych.
Firmy nie boją się kryzysu? Zaskakujące dane NBP W czwartym kwartale 2012 roku sytuacja przedsiębiorstw się pogorszyła, ale w tym roku przedsiębiorcy oczekują...
Kryzys? Ściągną do kraju 700 ton rezerw złota Sztabki, które mają być ściągnięte z zagranicy, są warte w sumie 27 mld euro.
Tyle zaoszczędzimy na zaokrągleniu cen NBP policzył, jakie korzyści przyniesie wycofanie jedno i dwugroszówek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
trawfta
5 lata temu
A co z tym złotem przedwojennym, które niby jest ale go nie ma. Czyżby rząąąądy Looondyńskie na tzw. Ucho-dzictwie Uciek nowszy przez Rumunie go z konsumowały. Czy może tak jak za tzw. solidarności zamiast wykupić zadłużenia Polski wywieźli kase ponoć na Cypr i ślad po nich zaginął.
Złomiarz
5 lata temu
128 ton złota w Polsce w Anglii 100 ton to około 228 ton razem a Niemcy ponad 3300 ton.Jak widać wojny są opłacalne. Można dobrze zarobić na wojnie jak się ma silna armie. Człowiek się nie liczy ,czy zostanie zabity ale państwo się wzbogaci na szabrowaniu innych słabszych państwach.