Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP optymistycznie. Stopniowa poprawa

0
Podziel się:

Narodowy Bank Polski przepytał dziewiętnastu ekspertów. Dynamika PKB wyraźnie się poprawi.

NBP optymistycznie. Stopniowa poprawa
(Adam Guz/REPORTER)

W Polsce oczekiwana jest stopniowa poprawa koniunktury - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez NBP raportu Prognozy makroekonomiczne profesjonalnych prognostów. Dodano, że przyspieszaniu wzrostu sprzyjać będzie poprawa koniunktury w strefie euro.

Zdaniem NBP wyniki jesiennej ankiety wśród ekspertów są dość podobne do tych z poprzedniego badania. Z opinii ekspertów wynika, że można się spodziewać stopniowej poprawy koniunktury w Polsce i wzrostu dynamiki PKB z 1,2 proc. w 2013 r. do 2,4 proc. w 2014 r. i 3,1 proc. w 2015 r.

_ Przyspieszaniu wzrostu gospodarczego w Polsce sprzyjać będzie przewidywana stopniowa poprawa koniunktury w strefie euro. Rosnącej dynamice PKB w gospodarce krajowej towarzyszyć będzie spadek stopy bezrobocia oraz wzrost dynamiki wynagrodzeń _ - napisano w raporcie.

Eksperci oczekują też wzrostu średniorocznej dynamiki cen z 1,1 proc. w 2013 r. do 2,1 proc. w 2014 r. i 2,5 proc. w 2015 r. _ Wzrost prognozowanej dynamiki cen można interpretować głównie, jako efekt przewidywanej poprawy koniunktury. Prognozy innych determinantów inflacji uwzględnionych w Ankiecie wskazują, że albo nie będą one wywierały istotnego wpływu na przebieg procesów inflacyjnych (ceny ropy), albo wręcz będą hamowały wzrost cen (kurs walutowy) _ - poinformowało NBP w dokumencie.

Z ankiety wynika, że pytani przez NBP specjaliści spodziewają się nieznacznego poluzowania polityki pieniężnej - spadku stopy referencyjnej NBP ze średniego poziomu 2,9 proc. w 2013 r. do 2,6 proc. w 2014 r., a następnie wzrostu stopy do 3,4 proc. w 2015 r.

_ W porównaniu z poprzednią rundą prognostyczną prognozy dynamiki PKB i inflacji pozostały względnie stabilne. W przypadku obu tych zmiennych obserwujemy niewielki spadek niepewności - zarówno w horyzoncie 4-, jak i 8-kwartalnym _ - wyjaśniono.

_ Prognozy kursu złotego oraz cen ropy naftowej pozostały bez większych zmian. Gdy chodzi o oceny sytuacji na rynku pracy, w bieżącej rundzie Ankiety odnotować można wzrost prognozowanej dynamiki wynagrodzeń, zaś prognozy stopy bezrobocia na lata 2014-2015 są nieznacznie niższe niż w poprzednim badaniu _ - napisano.

Mediana prognoz dla kursu złotego wobec euro wyniosła: 4,2 w 2013 r., w 2014 r. - 4,1, a w 2015 r. - 4,0.

W latach 2013-2015 cena baryłki ropy naftowej na światowych rynkach ma utrzymać się na średnim poziomie 110 dol.

Dane dotyczące stopy bezrobocia wskazują, że w 2013 r. wyniesie ona w Polsce: 13,7 proc., w 2014 r. - 13,6 proc., a w 2015 r. - 13,2 proc.

Dodano, że przeciętne nominalne wynagrodzenie brutto w 2013 r. wzrośnie o 2,7 proc., w 2014 r. - o 3,5 proc., a w 2015 r. - o 4 proc.

Eksperci podnieśli (w porównaniu z poprzednim badaniem) prognozy wzrostu PKB w strefie euro: w 2013 r. gospodarka eurozony skurczy się o 0,4 proc., w 2014 r. wzrośnie o 0,9 proc., a w 2015 r. wzrośnie o 1,4 proc.

NBP wyjaśnił, że badanie przeprowadzono od 16 września do 2 października 2013 r. Uczestniczyło w nim udział 19 ekspertów, w tym: 14 ekspertów z instytucji finansowych, czterech z ośrodków analityczno-badawczych i jeden ekspert z organizacji pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
W końcu ekonomiści mówią, że jest dobrze MFW tnie prognozy światu, a Polsce podnosi. Wygląda na to, że przyszłoroczny wzrost PKB obniży bezrobocie.
Polskie firmy biedniejsze W lipcu w stosunku do czerwca wartość kredytów firm zmniejszyła się o 2,8 mld zł, spadła również...
Nowy raport NBP. Z gospodarką będzie lepiej? W ostatnim okresie napływają informacje zmniejszające ryzyko niezrealizowania scenariusza wzrostu w strefie euro - ocenia NBP w raporcie na temat koniunktury międzynarodowej.
Raport NBP: Sytuacja firm gorsza. Kiedy poprawa? Sytuacja sektora przedsiębiorstw w pierwszym kwartale tego roku się pogorszyła. Zaznaczono jednak, że istnieje możliwość poprawy popytu inwestycyjnego w najbliższych kwartałach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)